Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1180 maggio 28
source date: [1180 May 28] [Stile della natività] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen, anno nativitate eius millesimo centesimo optuagesimo, quinto kal. iunii, indictione tertiadecima. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod ego Tiniosus quondam Cottri, pro anime mee meorumque parentum remedio, offero seu do et trado omnipotenti Deo et ecclesie seu hospitali Sancti Iacobi et Sancti Gilii et Sancti Cristofori quod est situm et edificatum in loco ubi dicitur Altepascium, quinque stariora terre ad iustam perticam mensurata ex parte orientis de una mea terre petia quod est posita in loco et finibus ubi dicitur Comana et vocatur Campus Ortalis. Que tenet unum caput in via publica, aliud in terra Mainetti quondam Rusticheli, unum laterum tenet in terra dicti Mainetti et Iolette filie quondam Bernardi, aliud in terra Sabatini quondam Ugolini et eius consortum. (…) Pena: in duplum. (…) Actum apud Sanctam Mariam ad Montem et in domo eiusdem hospitalis. (…) Suprascriptus Tiniosus, dum vixerit, de predictis quinque terre starioris usufructum sibi reservavit, une toto tempore vite sue annuatim in mense setembris debet reddere seu dare duo sextaria intra granum et milium per medium ad sextarium venditale lucensis civitatis dicto hospitali. Et eo mortuo predicta quinque terre stariora penitus in potestate dicti hospitalis deveniat. (…) Ugolinus magister quondam Martini, Agathinus quondam Crimaldi, Aldibrandinus faber quondam Viviani, Rolandinus quondam ***, suprascripti rogati testes interfuerunt. (L) Ego Leonardus domni imperatoris notarius post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536832

Una nota tergale più tarda recita: "In Chomana (…) Montefalchoni"