Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1183 gennaio 7
source date: [1183 January 7] [Stile della natività] [Vivinaia (Montecarlo; Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo octuagesimo tertio, septimo idus ianuarii, indictione prima. Manifesti sumus nos Ildebrandinus quondam Sesmondini et Mattilda eius uxor et filia Primicerii quia comuniter, (…) ubi interfuit notitia Urbiciani iudicis domini imperatoris (…) per hanc cartulam pro nostrarum animarum remedio offerimus tibi omnipotenti Deo et hospitali de Altepascio posito et edificato in episcopatu Lucensi, in confinibus de Cerbaria iuxta stradam Romeam, videlicet totam decimam et ius decimationis in perpetuum omnium terrarum nostrarum de Toiano et decimam et ius decimationis similiter totius sceppati nostri de Valle Gabiani et decimam et ius decimationis similiter deinceps omnium olivarum nostrarum de curte de Vivinaria, et omnium fructuum deinceps de ipsis olivis seu de predictis terris nostris de Toiano seu de iamdicto sceppato nostro provenientium aliquo tempore. Similiter offerimus tibi deo et iamdicto hospitali duas videlicet petias de terris nostris quas habemus in confinibus de Vivinaria. Prima quarum est campus et vinea in loco ubi dicitur a la Pispora. Que tenet unum caput in via publica, aliud sursum in colle, latus unum tenet in terra suprascripti hospitalis, reliquum vero latus tenet in terra Tinniosi, quam Lietorus detinet. Secunda petia est campus per mensura media cultra vel si plus est in loco ubi dicitur ad Anghio a Colle. Que tenet unum caput in via publica, alterum caput tenet in terra quam detinet Falcichius a filio quondam Grugni. Latus unum coheret terre Borgognonis, reliquum vero latus tenet in terra Mangiarope de Montecalvori. Item offerimus tibi deo et iamdicto hospitali omnes terra cultas et incultas seu agrestes quas a nobis habent et detinent Francolus quondam Botrichelli, unde annuatim reddere nobis consuevit tria staria de musto franco ad starium pisciatinum, tractum et inbottatum in butte nostra, et unum starium de milio ad eundem starium. Item omnes terra cultas et incultas seu agrestes quas a nobis habent et detinent filii quondam Uguicionis de Pino, unde annuatim reddunt staria sex de musto et duo staria de milio. Similiter offerimus tibi deo et suprascripto hospitali integram nostra portionem vel quantum nobis pertinet de Cerbaria et boschis seu nemoribus et guastis de Cerbaria, a Porcari videlicet usque ad Sanctum Lazarium, et a via et carraria que dicitur Lama de Solio a Lama de Petra in totum, usque ad stradam francescam. Competit exinde nobis de Sesmondatica una pars de novem partibus et quantum nobis pertinet de illa que fuit Gontini vel alio modo, omnem nostram portionem cum omni iure et actione inde nobis competente aliquo modo totum deo et suprascripto hospitali offerimus et concedimus. Prata tamen et donicata que habemus infra hos confines de Cerbaria nobis reservamus. Similiter damus et tradimus et concedimus suprascripto hospitali viam et servitutem eundi et redeundi homines et bestias suprascripti hospitalis per boscum nostrum a via que vadit versus Sanctum Lazarium a bosco in antea per cafagium nostrum de Toiana, quandocumque et ubicumque hospitali et hospitalariis placuerit et eis utile visum fuerit. Deinceps omni tempore preterea offerimus tibi deo et iamdicto hospitali unam petiam de terra nostra cum casa et furno super se que est in suprascripto loco Vivinaria, que tenet unum caput cum uno latere in via publica. Alterum caput cum muro infra se tenet in terra et casa quam Baroncellus a nobis habet et detinet. Reliquum vero latus tenet in medio classo Rodolfini quondam Bernarducci. De qua petia de terra cum casa et furno super se retinemus et reservamus usufructum nobis dum vixerimus et omnibus nostris filiis masculis et feminis si habuerimus. In aliis autem predictis denominatis terris et rebus excipimus et reservamus nobis usufructum solum in vita nostra dum nos vixerimus, exceptis de suprascriptis decimis et iure decimationis quas volumus hospitale deinceps habere omni tempore tam in vita nostra quam et post obitum nostrum in perpetuum, et excepto quod dictum est supra de redditu novem stariorum vini per annum. Quod vinum deinceps omni tempore volumus quod hospitale percipiat. Licet blavam in vita nostra nobis reservemus. Excipimus etiam ab hac retentione usuffructus quod dictum est supra de suprascriptis boschis seu nemoribus et guastis de Cerbaria, que similiter volumus hospitale pleno iure deinceps habere cum suprascripta denominata servitute et iure eundi et redeundi homines et bestias hospitalis per suprascriptum boscum nostrum et per cafagium nostrum de Toiana ut supra est designatum. (…) Pena: in duplum (…) et sub pena consulum et treguanorum presentium et futurorum lucensium hec omnia observare promittimus. (…) Actum in confinibus de Vivinaria in loco ubi dicitur ad Colle, in quadam capanna filiorum quondam Guidocti, in manu iamdicti domini rectoris hospitalis pro ipso hospitale. (…) Signa manuum Savini quondam Mili, Bisci quondam Signoretti et suprascripti Rodolfini quondam Bernarducci, Grossori quondam Ugolini, Germondelli quondam Malanoctis, Guidotti quondam Baldinelli rogatorum testium. (S) Urbicianus iudex et notarius domni imperatoris post traditam complevi, scripsi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536833