Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1183 novembre 26
source date: [1183 November 26] [Stile dell'incarnazione pisano] [Pozzo (Santa Maria a Monte,
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(L) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnathione eius millesimo centesimo optuagesimo quarto, sesto kalendas decembris, indictione secunda. Manifestus sum ego Guilielmus quondam Gerardini quia per hanc cartulam pro remedio anime mee (…) tibi omnipotenti deo et ecclesie beati Sancti Iacopi sita et composita ad ospitalem Tepascii (…) dono et trado et concendo (sic) unam pethiam terre que est posita in confinibus Montefalconi in loco ubi dicitur Comana, iusta a l·aia Ribufati et est tenentes (sic) uno capo cum uno lato in terra dicti Ribufati et alio capo tenet in terra Sabatini et alio lato tenet in terra filio quondam Iohanni. (…) Pena: in duplum (…) et insuper penam sol. CC. (…) Actum Puteo in domo eiusdem hospitalis. (…) Signa manuum Ubertelli quondam Baldinelli et Moncini quondam Ugolini et Manecti et Guiduci germani et filii quondam Bei rogati testes. (L) Ego Gerardus notarius dopni imperatoris Frederigi eis precepto hanc oblathionem in han cartula scripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536834