Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1183 febbraio 22
source date: [1183 February 22] [Stile della natività] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Dei omnipotentis nomine amen. Breve ad futuri temporis demonstrationem qualiter hoc actum est Luce in domo Rolandi iudicis Guamignani, que est ubi dicitur Curtis Regia, bonorum virorum presentia nomina quorum denotabuntur in subiectis. Bartholomeus filius Corsi atque Lucia iugalis eius et filia quondam Bertolotti, consensu viri et notitia Rolandi iudicis quondam Guamignani, ambo insimul fecerunt finem, refutationem atque transationem de quattuor lib. capitale et earum usuris quas quondam Laboratore Ferolfi debebat quondam Aimerigo filio quondam Martini uterino fratre suprascripte Lucie, unde obligaverat ei mediam cultram terre loco Scheto que est campus et ortus simul prope ecclesia Sancti Iohannis sicut continetur in carta inde scripta manu Cipriani notarii. Et hoc fecerunt in manu Savini advocati hosspitalis de Altepascio (…) pro Domnico rectore ipsius hosspitalis. (…) Professi sunt suprascripti iugales recepisse meritum a suprascripto Savino lib. sex lucensium denariorum. Pena: mille sol. lucensium denariorum et consulum et treguanorum lucensium presentium et futurorum vel alterius potestatis que Lucam distringetur. (…) Hec acta sunt presentia suprascripti Rolandi iudicis, Tiniosi causidici, Raineri filii Corsi atque Genovesi quondam Bertolotti et aliorum. Anno dominice nativitatis millesimo centesimo octuagesimo tertio, octavo kalendas martii, indictione prima.

Preterea Guilielmus notarius quondam Arigi Pedretti, rogatu suprascripti Bartholomei, fideiussit pro eius et sollepni stipulatione promisit (…) quod si de predicto capitale et earum usuris vel ipsa obligatione seu pingnore (…) ipsum dictum hospitale vel cui dederit aut aliqua persona pro eo danum vel menumantia habuerit, quod emendaberat infra triginta dies, ex quo inquisitus fuerit. (…) Hoc actum est in eodem loco altera die, coram predicto Rolando iudice atque Tadolino quondam Nontigiove et ipso Bartholomeo cuius rogatu hoc fecit. (…) Ubertus notarius domni imperatoris his omnibus interfui et hec ad memorie casam (sic) descripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536835