Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1184 agosto 26
source date: [1184 August 26] [Stile della natività] [Canova (Castelfranco di Sotto, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo octuagesimo quarto, septimo kalendas septembris, indictione secunda. Manifesti sumus nos Castracane quondam Uberti Sesmondi de Gangalande et Guilia eius uxor et filia Iafferis (…) interveniente mihi notitia Rolandi Guarminiani iudicis domini imperatoris (…) per hanc cartulam vendimus et tradimus tibi iamdicto Rolando iudici recipienti procuratorio nomine ad partem hospitalis de Altopascio pro ipso hospitale unam videlicet petiam de terra que est campus in loco et finibus Pothi ubi dicitur alle Prata. Et tenet unum caput in via publica, alterum in terra Gerardini, latera vero ambo in terris suprascripti hospitalis. Pena: dupli (…) et lib. decem argenti optimi, consulum quoque et treguanorum lucensium et lucensis potestatis presentium et futurorum. (…) Actum in loco Canova prope Rosarolum. (…) Testes ad hoc vocati sunt Burgognone quondam Pungilionis, Guidoctus quondam Uberti, Guiducius et Mainectus germani quondam *** qui rogati testes interfuerunt. (S) Bartholomeus notarius domni imperatoris post traditam complevi atque dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536836