Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1185 maggio 5
source date: [1184 May 5] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine sanctissime et individue trinitatis amen. Litem et contraversiam que vertebatur inter rectorem hosspitalis de Rosaria et abatem de Cintoria super hosspitale et ecclesiam pontis de Era commissa est abbutraque (sic) parte ad diffiniendum per arbitrium et laudamentum in Dammianum primicerium et magistrum Hermannum canonicos beati Martini lucensis qui erant iudices delegati a domino papa Lucio super eadem litem et controversiam, cum consensu Pistoriensi episcopi et canonicorum eius et cum consensu monacorum de Cintoria et nobilium virorum de casa Opittinga et Cadulinga. Lis autem talis erat. Petebat siquidem Iohannes hosspitalis de Rosaria a domino Matheo abatem de Cintoria ut non inbrigaret ei ordinationem hosspitalis pontis de Era, set permiteret eum quiete habere et possidere predictum hosspitale cum omnibus bonis suis et pertinentiis ad ordinandum et dissponendum arbitrio et voluntate sua, sic olim fecerant antecessores eius multo retro tempore in pace et quiete. Abbas vero ei contra resspondebat predictum hosspitalem et ecclesiam cum omnibus pertinentiis suis iure patronatus a se pertinere, nomine sue ecclesie, et omnia predicta debere fieri cum consilio et voluntate sua et non aliter. Nos itaque videlicet Dammianus primicerius et magister Hermannus, canonici Sancti Martini lucensis a domino papa Lucio super ea lite iuste terminanda iudices delegati, et postea cum esemus (sic) in iudicio apud Cintoriam abbutraqua (sic) parte de bona voluntate arbitri constituti, viso instrumento facto per manu Opithonis notarii, in quo continetur quod consules cum consiliariis de casa Opitinga et Cadulinga pro se et omnibus aliis Opitingis et Cadulingis dederunt inrevocabiliter et inter vivos abati Filippo et monasterio sancti Stefani de Cintoria omne ius patronatus omnesque potestatem et dominium que usque tunc habebant in hosspitalis pontis de Era et in ecclesia Sancti Martini predicti pontis de Era, et se suosque heredes supena (sic) centum librarum obbligaverunt esse defensores predicte donationis ita quod non lice (sic) ad sibi ipsius nec eorum heredibus nec alicui persone vel loco habere vel exercere aliquem patronatum vel dominium sive ius percipiendi in ipso hosspitali vel in ipsa ecclesia contra voluntate abbatis qui pro tempore in predicto monasterio fuerit. Visa etiam et audita concordia quam partes sponte inter se facere volebant, audita quoque confessione de iure quod habebat hosspitale de Rosaria in loco illo per laudamentum et arbitrium, ita diffinimus predictam litem. In nomine domini amen. Ut Gocerus pro bono pacis honore et amore abbatis qui eum elegit instituatur et confirmetur ut sit rector hosspitalis et ecclesie pontis de Era Iohannem hosspitalis de Rosaria per rectorem. Ipse Gocerus promita (sic) sibi obedientiam et eius sucessoribus si supervixerit, et solvatur ab obedientia abbatis quantum spectat ab ipso hosspitale. Et omne conversi promittant ei obiedentiam similiter. Deinceps in antea quando vacaverit hosspitale de Ponte de Era rectore Matheus abbas de Cintoria eiusque successores iure patronatus et sicut vere patronus ut in predicto instrumento continetur eligat ibi rectorem de conventu hosspitalis pontis de Era vel hosspitalis de Rosaria, si ibi rectorem idoneus reperitus fuerit. Et si ibi idoneus reperitus non fuerit, tunc aliunde eligat ubicumque Deus idoneum dederit. Et petat eum rectori hosspitali de Rosaria ut per eum instituatur, et ipse rector veni ad locum et instituat et ponat eum ibi rectorem, nisi forte vitio persone potuerit eum recusare et ipse promitat ei obedientiam et sucessoribus eius si supervixerit. Et conversi omnes qui pro tempore ibi fuerint similiter promittant obedientia rectori de Rosaria. Et liceat rectori de Rosaria de con(versi) de Rosaria ducere et ponere in hosspitalis pontis de Era, et cum voluntate abbatis de conversis Pontis de Era ducere et ponere in hosspitale de Rosaria. Et quandocumque rector hosspitali de Rosaria vel eius nuntii venerit ad locum honorifice recipiatur rector sicut in domo sua, et nuntii sicut decuerit. Et recipiat regulam et dotrinam et corectionem et habitu hab (sic) eo. Abbas vero recipiatur sicut vere patronus ibi et suis sucessores et eorum nuntii sicut decuerit. Hec omnia difinimus et laudamus pro concordiam et confessionem utriusque partis. De clavibus vero dandis, unde non erat concordia, ita difinimus et laudamus quod uterque simul concorditer dent ei rectori videlicet hosspitalis pontis de Era claves abbas iure patronatus et rector hosspitalis de Rosaria iure ordinatoris et institutoris et neuter possit ei auferre sine voluntate alterius. Et nulla alienatio de rebus inmobilibus hosspitalis et ecclesie Pontis de Era fieri possit absque consensu utriusque, videlicet abbati de Cintorie et rectoris hosspitalis de Rosaria. Hec omnia laudamus firma et rata haberi et teneri in perpetuum supena domini Pape et centum librarum optimi et puri argenti. Et pena soluta permaneant omnia predicta firmiter. Hoc laudamentu datum et recitatum in claustro ecclesie suprascripti Sancti Martini lucensis, presentibus et ad hec rogatis testibus plebano Rolando et presbitero de Margla, Tingnoso quondam Rolandi Pinti, Rodolfo quondam Albonecti, Bonoaccolto quondam Sabbatini, Milocto filius Andree, dominice incarnationis anno millesimo centesimo octuagesimo quinto, indictione secunda, tertio nonus madii. (S) Ego Damianus primicerius in hac sentetia a me et magistro Hermanno per laudamentum lata subscripsi. (S) Ego magister Hermannus huic sententie a Damiano primicerio et me laudamentum late subscripsi. (S) Ego Bulsus notarius domni imperatoris, mandato predicti Damiani primicerii et magistri Hermanni hec scripsi, propria manu firmavi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536837

Le sottoscrizioni di Damiano e Ermanno sono autografe.