Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1185 maggio 2
source date: [1185 May 2] [Stile dell'incarnazione] [Gangalandi (Lastra a Signa, Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo octuagesimo quinto, sexto nonus madii, indictione tertia. Venditionis contractus (…). Castracanis olim filius Ubertelli et Castraleone filius eius atque Guillia uxor eiusdem Castracanis necnon et Adalascia uxor Castraleonis (…) nos iamdicte femine interrogate da Ieronimi iudicis (…) vendimus et huius rei gratia tradimus atque concedimus tibi Petroni, rectori hospitalis Altepascensis, tuisque successoribus in perpetuum videlicet unam terre petiam positam in plagis et finibus Putei, in loco qui vocatur Vignale. Cuius confines sunt hii: de una parte est Bernardi, de alia flumen Iussiana, a tertia vero Adimari filii Alberti, a quarta autem est predicti hospitalis et aliquantulum dicti Bernardi. Infra totam que est stariora quactuordecim (…). Prezzo: quinquaginta sex lib. bonorum denariorum pisani (…). Pena: in duplum (…). Actum Gangalandi. Signa manuum iamdictorum vinditorum qui hanc cartulam ut supra legitur fieri rogaverunt. Signa manuum Bernardi filii Sesmundi et Pacaloci et Ugetti germanorum filiorum Ugolini Ubaldini rogatorum testium. (S) Ieronimus iudex predictas mulieres interrogavi atque notavi, huic instrumento completionem imposui.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536838