Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1185 giugno 27
source date: [1185 June 27] [Stile della natività] [Pescia (Pistoia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo octuagesimo quinto, quinto kall. iulii, indictione tertia. Manifesti sumus nos Picolus de Lebiano quondam Brunelli et Mengardina uxor eius et filia quondam Guiducii (…) ubi interfuit notitia Aldrici iudicis domni imperatoris (…) per hanc cartulam offerimus tibi deo et Petro, Dei gratia rectori hospitalis de Altopasso (…) videlicet nosmet et omnes casas et casinas seu casalinas, terras cultas et incultas, donicatas et massaritias et omnia nostra bona, iura et actiones que nos habemus et nobis aliquo modo vel ordine pertinent seu in antea pertinere debeant, tam de allodiis quam de tenimentis seu libellariis, ceterisque bonis et cum omni iure et actione et repetitione que nobis pertinent contra Bonfiliolum de Vivinaria, pro sol. quadraginta bonorum denariorum lucensium quos nobis debet, unde habemus pignus petiam unam de terra que est in Corzano, que coheret terre filiorum quondam Merolari et que habemus, de sex libris bonorum denariorum lucensium quas debent nobis Marescottus et Loteringus germani quondam *** da la costa, et de sol. viginti octo luc. quos Silvester da la costa nobis debet, ut dictum est. Pena: in duplum (…) sub pena lucensium consulum et treguanorum vel potestatis (…). Actum ad monasterium sancti Michaelis prope Pisciam Maiorem. Predicta Mengardina omni suo iuri de predictis rebus sibi aliquo modo pertinenti abrenuntiavi. Predicti iugales posuerunt se in manus predicti rectoris per conversos et offertos et ei obedientiam promiserunt. (…) Rainaldinus quondam Guidi et Zabolinus quondam Robertini et Girardinus quondam Arigetti et Guilicio quondam Lamberti rogati testes interfuerunt. Interfuerunt Bonaiunta quondam Ugolini et Cecius quondam Rolandi de Sancto Andrea iudices. (S) Aldricus iudex ac notarius domni Fedrici imperatoris post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536839