Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1187 agosto 2
source date: [1187 August 2] [Stile dell'incarnazione] [Gangalandi (Lastra a Signa, Firenze)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo octuagesimo septimo, quarto nonus augusti, indictione quinta. Vendictionis contractus (…). Nos Castracanis olim filius Ubertelli et Castraleone filius eius et Aigina uxor eiusdem Castracanis et Adalascia uxor Castraleonis (…) vendimus et tradimus et huius rei gratia tradimus atque concedimus tibi Petroni rectori hospitalis Altepascensis, recipienti vice et utilitate eiusdem hospitalis (…) videlicet unam terre petiam positam in confinibus Putei in loco qui vocatur Vignale et commutationis nomine nobis pertinet a predicto hospitale. Cuius confines sunt hii: caput unum tenet in flumine Iussiana, aliu in terra Bernardi quondam Ugolini et in via publica, latus unum tenet in terra Adimarii quondam Alberti, aliud in terra dicti hospitalis et dicti Bernardi. Infra totam que est per mensuram ad iustam mensurata perticam stariora quatuordecim. (…) Prezzo: centum lib. quadraginta sol. minus bonorum denariorum pisani conii nobis a te bene soluto. (…) Pena: predicte terre et rei in duplum. (…) Actum Gangalandi. Signa manuus iamdictorum venditorum qui hoc instrumenta fieri voluerunt, ut supra legitur. Signa manuum Buiamontis filii Ugiccionis filii Bonifatii et Vitelli filii Pacaloci atque Cumradi filii Adovarki rogatorum testium. (S) Ego Ieronimus iudex predictas mulieres interrogavi atque notarius huic instrumento completione imposui.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536841