Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1187 ottobre 15
source date: [1187 October 15] [Stile della natività] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo octuagesimo septimo, octavodecimo kl. novembris, indictione quinta. Manifestus sum ego Ravingnanus quondam Baronis quia per hanc cartulam vendo et trado tibi Bonoamicho quondam Benefacti, recipienti pro te et pro Bonoadiuto tuo fratre (…) unam petiam de terra que est in loco et finibus Sancti Cassiani de Vicho Solari, ubi dicitur in Pratale. Que tenet unum caput cum uno latere in terra tua, (…) reliquum vero caput cum uno latere in terra ecclesie Sancti Petri de Vicho. (…) Prezzo: libras tres et dimidium lucensium denariorum bonorum. (…) Pena: in duplum (…) et insuper ad penam lucensium consulum et treguanorum presentium et futurorum vel alterius potestatis que Luca pro tempore fuerit, et ad penam decem librarum optimi argenti. (…) Actum Luce ad Lischiam. Testes Bonaventura filius Pasarini et Ihoannes quondam Bertimi et Guido quondam *** rogati testes ibi fuerunt. (…) (S) Tolomeus domni imperatoris notarius post traditam complevi et dedi et scripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536842