Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1186 novembre 18
source date: [1186 November 18] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen, anno nativitate eius millesimo centesimo optuagesimo sexto, quartodecimo kal. decembris, indictione quinta. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod nos Ugolus quondam Serotini et Nigra coniux eius et quondam Renovardi (…) ubi interfuit notitia Homodei germani mei et Bernardini quondam Canis qui sunt de propinquioribus meis (…) in comutationem damus et tradimus tibi Mainetto quondam Bei, recipienti procuratorio nomine pro Petro rectore hospitalis de Altepascio, unum meum terre stariorum in una terre petia que est posita in plagis et finibus Putei et in loco ubi dicitur Ponte Vechio. Que vero tenet unum caput in terra Aldibrandini quondam Atheti, aliud in terra que detinet Aldibrandinus predictus. Unum laterum tenet in terra Cervattini quondam Bei et Bindri quondam Ceppi et Herithuci quondam Martini, aliud in via publica. (…) Ipsum terre stariorum (sic) pertinet nobis qui supra iugalibus per comutationem factam a Gerardino quondam Lambertucii, quod erat suum alodium. (…) Ego qui supra Ugolus in restaurum unum aliud terre stariorum in illa terre petia que nos qui supra iugales vendidimus Herithuco quondam Martini a Petro rectore Altepascensi recepi in prefinito, in predictis annis domini et indictione quinta et die Sancti Martini, et apud cameram dicti domini Petri rectoris in eodem loco Altepascio, et testimonio Homodei quondam Renovardi et Moncini quondam Ugolini. (…) Pena: in duplum. (…) Actum apud Puteum, in domo dictorum iugalium. Preterea suprascriptus Ugolus debet tenere dictum terre stariorum per suum tenimentum sicuti tenebat aliud quod recepit in restaurum, et eodem modo obedire. (…) Gerardinus quondam Lambertucii, Aliottus filius eius, Aldibrandinus quondam Athetti, Guiducius quondam Bei suprascripti rogati testes interfuerint. (S) Ego Leonardus doni imperatoris notari post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536843