Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1186 luglio 31
source date: [1186 July 31] [Stile della natività]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine amen. Pedrone rector hospitalis sancti Gilii de Altepascio pro ipso hospitali ab un(a) parte litigans et Poctius quondam Octolini respondente pro se et Berta uxore sua ab altera pa(rte), ad in vicem inter se investictionem dederunt et se suosque heredes ac sucessores obligaverunt observare (et fa)cere observare (…) laudamentum quod inter eos fecerit Gualteroctus quondam Sclacte de lite et discordia infra posita que inter eos vertebatur, sub pena centum lib. et ipsius Gualterocti et consulum et treguanorum presentium et fucturorum lucensium vel alterius potestatis que pro tempore Luce dominabitur, qualis talis erat. Petebat Pedrone pro predicto hospitale a predicto Poccio, respondente pro se et predictam suam uxorem ut daret sibi affictum retentum de duabus petiis terrarum predicti hospitalis, et sunt in confinibus curie Montefalconis. Et prima est campus ubi dicitur a Comano, et tenet caput in via publica et aliud in terra Sabatini et latus in terra Mainecti et aliud in terra Bernardi, et est per mensura stariora quinque ad mensuram curie de Montefalcone. Et secunda petia est in Libiano, et tenet caput in terra Baroni et aliud in terra Giacontelli, et latus in via publica et aliud in terra Giacontelli et Baronis et consortum, et est per mensuram ad iusta pertica mensuratoria predicti loci sta. novem. Et insuper petebat ut teneret predictas terras per alodium et per proprietate predicti hospitalis, et pro ipso hospitale ad reddendum annuatim predicto hospitali stariora quattuordecim grani et mili, sta. affictale de Valle Arni, et ut reddetur sibi expensas tenute et faceret rogare sue uxori (c)artulam de firmo tenendo laudamentum inter eos a Gualterocto datum. Que omnia Poctius pro se et uxore eius facere negabat. Quam litem predictus Gualteroctus per laudamentum sic diffinuit, dicens: "Laudo ut predictus Poccius pro se et uxore teneat predictas terras pro predicto hospitali et per alodium atque proprietatem predicti hospitalis, et reddat annuatim de cetero predicto hospitali stariora sex grani et stariora sex milii predicto sta. affittale de Valle Arni, per totum mensem septembris. Et faciat predicte sue uxori firmum habere hoc laudamentum, et reddant in perpetuum ipsi et eius heredes ac pro heredes predictum redditum predicto hospitali. Et infra octo dies post inquisictionem faciat predictus Poccius confirmare predicte sue uxori instrumentum de predictis reddendis redditibus. Et ab aliis petictionibus ipsum pro se et uxore absolvo, et hec omnia dico salva ratione aliorum omnium personarum". Hec quidem omnia predicta sunt acta presentia Luchesi filii Bolsi et Gualteracci quondam Lamberti et Arrichi quondam Crucichie. Anno dominice nativitatis millesimo centesimo sexto, pridie kal. augusti, indictione quarta. (S) Iacobus predictum contractum scripsi et ibi fui et hec omnia predicta autenticavi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536844

Sono presenti varie note tergali. Ne segnalo una di mano moderna: "Questa pergamena è erronea nella data per distrazione del notario, il quale scrisse 1106 invece di 1186 - come si capisce dall'indizione e dal nome del rettore dell'Altopascio che era allora Pedrone".