Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1186 maggio 25
source date: [1186 May 25] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen, anno nativitate eius millesimo centesimo optuagesimo sexto, octavo kal. iunii, indictione quarta. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod nos Castracane et Castraleo eius filius et Adalascia coniux dicti Castraleoni (…) ubi interfuit notitia Uberti iudici ordinarii atque notarii (…) vendimus et tradimus tibi Henrigo filio Temini unam nostram terre petiam que hucusque a nobis detinuisti et est posita in plagis et finibus Putei seu in loco ubi dicitur Linari, que terre petiam vineam et ficus et olivas et alias arbores in se habens. Que tenet unum caput in rivo, aliud in terra quam detinent Guidonus et Salurno germani quondam Tiniosi, unum laterum in terra et vineam (sic) Merollari quondam Salomonis at in terra Aldimari quondam Alberti et in terra tua qui supra entore. (…) Prezzo: sexaginta sol. bonorum dinariorum pisani conii. Pena: in duplum. (…) Actum aput Puteum in domo dictorum venditorum. (…) Bernardus quondam Guiduci, Ildibrandinus quondam Athetii, Pierus maister de Montefalconii, suprascripti rogati testes interfuerunt. (S) Ego Hubertus domni imperatoris iudex ordinarius atque notarius post traditam scripsi, comprevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536845