Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1189 marzo 26
source date: [1189 March 26] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen. Anno nativitate eius millesimo centesimo et optuagesimo nono, settimo kal. aplelis, indictione settima. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod nos Ancondevolius et Guadardus germani et quondam Ugolini in comutatione dare et tradere videmur tibi Ildibrandus, custos et rector ospitalis de Altepascio, duas terrarum petias que sunt posite in plagis et finibus Putei. Prima in loco ubi dicitur Cafagio. Que tenet ambo capita in viis puplicis. Unum laterum tenet in terra dicti ospitalis, aliud tenet in terra Corsi quondam Iohannis et in terra quam detinet Amatus quondam Ghitti. Que est ad iustam mensuratam perticam stariora quatuor. Secunda tenet unum caput in via pupliga, aliud cum uno latere tenet in terra Aldimari quondam Alberti, aliud lato tenet in terra Iolette quondam Ubertelli. Que terre petia est stariors quatuor et medietas unius panori. (…) Pro qua nostra comutatione recipimus a te dicto Ildibladus retore una terre petiam que est posita in plagis et finibus Sancte Marie Montis seu in loco ubi dicitur Via Maiore. Que tenet unum caput in terra filiorum quondam Bronicardi, aliud tenet in terra Iohannis Beatique et Berte Plandingi. Unum laterum in terra Gueri quondam Sigerocti, aliud in terra quam detinet Orlandinus Arapogi et filie quondam Ricci. Que est sectem stariora et medietas unius panori. Et insuper (…) pretium de terra que est plus quam nostra terra quod damus quatuor lib. bonorum dinariorum pisani recepimus. Pena: in duplum. (…) Actum aput Puteum in domo ospitalis. (…) Presbiter Lucterius, Mainettus quondam Bei, Lanfrancus quondam Ugolini, Ticcus filius Ricci, Bartolomeus quondam Tedaldini, suprascripti rogati testes interfuerunt. (S) Ego Ubertus, domni imperatoris iudex ordinarius atque notarius, post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536846