Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1190 febbraio 19
source date: [1190 February 19] [Stile della natività] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen. Anno nativitate eius millesimo centesimo nonagesimo, undecimo kal. martii, indictione octava. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod nos Canis quondam Lupi et Ioletta coniux eius et quondam Uberti (…) ubi interfuit notitia Francesci et Robertini filiorum (…) vendimus et tradimus tibi Guilielmo, hospitalis Altepascensis devoto, recipienti pro Ildebrando Dei gratia hospitalis de Altepascio rectore, unam integram portionem que est quarta portio de una petia de terra que vocatur Vignale, et est posita in loco et finibus Putei. Que vero tenet unum caput in via publica, aliud in terra que est riparia Adimari quondam Alberti et Sardi filii sui, unum laterum tenet in terra dicti hospitalis, aliud in terra Bonavente quondam Pellarii et Berardi quondam Guiciardini. Que vero quarta portio est per mensuram ad iustam mensurata perticam stariorum unum et panori duo et quarta pars unius panori. (…) Pena: in duplum. (…) Actum prope Sanctam Mariam ad Montem et ante capannam Iohannelli Crilli que olim fuit sua. (…) Iacopus quondam Guidalotti, Guilicio quondam Iordanis, Brunettus quondam Petroncoli, Uguicio quondam Rolandini, suprascripti rogati testestes (sic) interfuerunt. (S) Ego Leonardus domni imperatoris notarius post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536847