Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1191 maggio 13
source date: [1191 May 13] [Stile della natività] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In eterni Dei omnipotentis nomine amen. Brevis causa memorie descriptus, qualiter factum est apud Sanctam Mariam ad Montem et in plebe eius loci, et presentia bonorum hominum quorum nomina subter scripta reperiuntur. Adimarius quondam Alberti et Sardus filius eius (…) liberaverunt et remiserunt Rolando iudici ad opus hospitalis Altepascensis illam terre petiam et ius tenienti ex ea eis pertinentibus que est posita in loco et finibus Putei et iusta aquam Iussianam quam Nerus quondam *** eis iudicavit vel donavit et ius et proprietas est suprascripti hospitalis. Et ipsam terram dictus Nerus ab ipso hospitali detinebat. Que vero tenet ambo capita cum uno latere in terra suprascripti hospitalis, latus aliud tenet in terra eiusdem Adimarii et Sardi. (…) Pena: dupli dicte rei. Meritum: quadraginta sol. bonorum denariorum pisane monete. (…) Quod actum est anno nativitate Christi millesimo centesimo nonagesimo primo, tertio idus madii, indictione nona. Et presentia Iacopi quondam Guidalotti et Roberti quondam Robertini et Armannetti quondam Iordanis rogatorum testium. (S) Ego Leonardus doni imperatoris notarius predictis interfui, ideoque hec causa memorie in his publicis scriptis redegi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536848