Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1192 novembre 13
source date: [1192 November 13] [Stile della natività] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In domini nostri Iehsu sit nomine Christi. Anno nativitate eius millesimo centesimo nonagesimo secundo, indictione XI, ydus novembris. Manifestus sum ego Gerarduccius quondam Temi quia per hanc cartulam (ve)ndo (…) Alrigo quondam dicti Temini videlicet medietatem integram pro indiviso unius montis positam in confinibus Putei in loco ubi dicitur Cruce, cuius tenet unum caput in via publica, aliud in terra et bossco Chiarecti, latus in terra Fornari quondam Uguicioni, aliud vero latus in terra Guilielmi quondam et Conciati et Sancti Rolenthi et Ianni, habens in se vineam et olivas et ficus. (…) Prezzo: sol. centum VIIII bonorum denariorum pisani conii. Pena: in duplum (…). Actum in Montignano, Sancte Marie Montis, presentia et testimonio Ayverami filius Greppaldi, Aliccioni filius Romachi, Bonaiuti quondam Ildebrandini. Interfuerunt rogati testes. Item in presentia suprascriptorum dictus Gerarduccius confitetur vendidisse cum patre suo Teminio predicto Alrigo unam aliam petiolam terre in valle Lingnano, tenens caput in terra Bononcontri, aliud in terra ecclesie Sancti Rolenthi, ambo latera in terris Aldimari. Et confitetur de ea abuisse pretium soldorum quinque et supena quadraginta soldorum promisit nullo tempore litem neque modestiam (sic) facere suprascripto Arigo nec suo heredi aut cui dederint. Prefatus Gerarduccius hanc cartulam fieri rogavit. (S) Ego Rubacastellus domni romanorum imperatoris iudex ordinarius et notarius hanc cartulam scripsi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536849