Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1192 marzo 27
source date: [1192 March 27] [Stile della natività] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen. Anno nativitate eius millesimo centesimo nonagesimo secundo, sexto kalendas aprelis, indictione decima. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod nos Albertinus quondam Molesti et Oibertus germanus et quondam Molesti ambo simul pro nobis et pro Franco germano nostro vendimus et tradimus tibi Rolando confratri hospitalis Altepascensis, recipienti pro domino Aldibrando rectore dicti hospitalis Altepascensis, unam nostram terre petiam que est posita in plagis et finibus Putei seu in loco ubi dicitur Vignale. Que tenet unum caput in via publica, aliud in terra Adimarii quondam Alberti et Sardi eius filii. Ambo latera tenet in terra dicti hospitalis Altepascensis. Que est per mensuram stariora octo (…). Prezzo: mille sol. bonorum denariorum pisani conii. Pena: in duplum. (…) Actum apud Sanctam Mariam ad Montem et in ecclesia Sancti Dalmatii. Preterea suprascruptus Albertinus et Oibertus germani in pignore dederunt et tradiderunt dicto Rolando, recipienti pro supradicto Aldibrando, rectore dicti hospitali, unam terre petiam positam in Petriolo. Que tenet unum caput in terra Berlingarii plebani et Ricce uxoris Rubacastelli et quondam Corsi. Caput aliud tenet in terra ***, unum laterum tenet in terra Uguicionis quondam Guiducii et Ubaldi quondam Bernardi et Bronaciani quondam Dominici, aliud in terra dicti Uguicionis. Que est stariora quatuor minus panori quatuor (…). Pena: dupli. (…) Mainettus quondam Bei, Litoldus quondam Incalciati, Ugolus quondam Serotini. Suprascripti rogati testes interfuerunt. (S) Ego Leonardus domni imperatoris notarius post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536850