Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1193 novembre 13
source date: [1193 November 13] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni amen. Anno nativitatis eius millesimo centesimo nonagesimo tertio, nonodecimo kal. decembris, indictione duodecima. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod ego Montaninus quondam Martinelli, pro anime mee remedio meorumque parentum inrevocabiliter offero seu do et trado omnipotenti Deo et ecclesie sancti Iacopii et ospitalis Altepascensium, et in persona domni Aldobrandi rector dicti ospitalis, omnes res meas mobiles vel inmobiles, terras cultas et incultas et vineas, terrenis et casalinis et casis sive massaritiis vel omnis res meas quecumque modo habeo vel videre visus sum. (…) Pena: in duplum. (…) Actum ad castrum Putei (…). Iacopus quondam Guidalocti, Ormanectus quondam Iordani, Strinatus filius Ruberti, Uguicio quondam Tiniosi et alii plures, suprascripti rogati testes interfuerunt. (S) Ego Bulio domni regis Henrigi iudex ordinarius atque notarius post traditam scripsi et complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536851