Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1193 febbraio 9
source date: [1193 February 9] [Stile della natività] [Rosaiolo (Castelfranco di Sotto, Pisa)
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini amen. Anno nativitate eius millesimo centesimo nonagesimo tertio, quinto idus februarii, indictione undecima. Ex huius evidentis intrumenti pateat recitatione quod nos, Castracanis quondam Uberti et Agletina coniux eius et filia quondam Ghiselli et Acconcialeone et Ubertellus germani et quondam Castraleonis, (…) ubi interfuit notitia Francessci iudicis ordinarii et notarii (…) omnes quatuor simul vendimus et tradimus, cedimus atque mandavimus tibi Artaldino, ospitalario domus Altepascensis de Puteo, ementi et recipienti pro domino Ildebrandino rectore ospitalis Altepascensis (…) unam nostram terre petiam positam in confinibus Putei et in loco qui vocatur le Plana, olivas et ficus et ceteras arbores in se habentem. Et tenet unum caput in via publica, aliud caput tenet in terra Manentis et Lucterii germanorum et quondam Gratiani et Rumacchi quondam Vecchi et Aliocti quondam et filii quondam Lamfranci et in terra Aldimarii. Ambo latera tenet in terra suprascripti ospitalis Altepascensis. Item cedimus et mandavimus tibi suprascripto emptori omnia iura et actiones et proprietates utiles et directas (…) pro pretio octocentum viginti solidorum bonorum denariorum pisane nove monete. (…) Pena: dupli. Actum aput Rosaiolum, presentibus Mainecto quondam Bei et Fabro filio Belli et Ugolino filio Orlandini vicecomitis rogatis testibus. (S) Ego Franciscus domni imperatoris iudex ordinarius et notarius post traditam scripsi, complevi et dedi.

Rerum gestarum series ideo litterarum fidei commendatur, ne ipsarum veritas in posterum memorie subtrahitur, et per hoc sequitur secutura posteritas quod futuris temporibus enitenter appareat. Castracanis quondam Uberti inquisivit Aldimarium et Sardum per tres vices et plus si ipsi vellent emere ab eo suprascriptam terre petiam quam dicebat se velle vendere ospitali de Altepascio. Et illi responderunt quod non poterant emere, et quia non habebant denarios unde emerent dictam terram, et dederunt eidem Castracani licentiam vindendi ospitali Altepascensi et cuicumque sibi placeret. Quod actum est coram ecclesiam Sancti Petri de Puteo, presentia et testimonio Mainecti et Fornarii et Tedissci et Fabri filii Belli rogatorum testium, anno nativitate eius millesimo centesimo XCIII, quinto idus februarii, indictione undecima.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536852