Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1194 luglio 31
source date: [1194 July 31] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iehsu Christi eterni Dei amen. Anno nativitate eius millesimo centesimo nonagesimo quarto, pridie kal. augusti, indictione duodecima. Ex huius instrumenti pateat edicto quod ego Gerarduccius quondam Temini vendo et trado tibi Henrigo quondam dicti Temini meam portionem integram que est medietas de una terre petia que vocatur Mons, vineam et ficas et olivas super se habente, que est posita in plagis et finibus Putei seu in loco ubi dicitur Linari. Et tenet unum caput in via puplica, aliud in rivo, unum laterum in monte quem detinet Guidoni quondam Tiniosi et in monte Aldimarii quondam Alberti, aliud in monte Merollari quondam Salomoni et in monte dicti Aldimarii. Et est ipsa mea portio duo stariora et medium. (…) Prezzo: solidorum quadraginta bonorum denariorum pisani conii. Pena: dupli. (…) Actum apud Puteum et ante domum Sigerii et Baroni germani et quondam Rugerii. (…) Presentibus Spinello quondam Baldovini, Villano quondam Tiniosi et Ildibrandino filio Guictoni rogatis testibus. (S) Ego Ubertus domni imperatoris domni imperatoris iudex ordinarius atque notarius post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536853

Nota tergale: "Cartulam Henrigi a Gerarduccio tradita".