Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1195 luglio 9
source date: [1195 July 9] [Stile della natività] [Pozzo (Santa Maria a Monte, Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni amen. Anno nativitate eius millesimo centesimo nonagesimo quinto, sectimo ydus julii, indictione tertiadecima. Ex huius instrumenti pateat recitatione quod ego Alioctus quondam Vechi dono et trado tibi Iemitia, filia quondam Savitui, dilecte coniungii mea, duo stariora et dimidium terre in una petie que est in confinibus Putei et in loco ubi dicitur Campocasale. Que vero terre petia tenet unum caput cum uno latere in terra filiorum Muncini, aliud caput tenet in terra Junii quondam ***, aliud latus tenet in terra Ubaldii quondam Bernardii que habet ex parte uxoris sue. (…) Unde ego qui supra Alioctus meritum clamidem unum et insuper nomine dotis inter denarios et guarnimenta trecentum et decem soldos bonorum denariorum pisanii conii a Rainone mundualdo tuo (…) confiteor recepisse. (…) Pena: in duplum. Actum ad Puteum castri et ante domum suprascripti Aliotti. (…) Medivillanus quondam Ranucerii, Veclus quondam Pionthi, Detadeus filius Picioli, suprascripti rogati testes interfuerunt. (S) Ego Bulio domni regis Henrigi iudex ordinarius atque notarius post traditam scripsi, complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536854