Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1198 marzo 21
source date: [1198 March 21] [Stile dell'incarnazione] [Paterno (Castelfranco di Sotto, Pisa)
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini amen. Breve descripsi causa memorie qualiter facta est in loco et finibus Paterno in via publica, in presentia bonorum hominum quorum nomina inferius leguntur. Portatus de Paterno per meum sacramentum sic designa (sic) terram hospitalis Tepasci quam ego teneo et mei consorte detinent (sic) a predicto hospitale in Paterno et meis finibus. Prima petia cum abiturio et capanna supra se et infra se habente tenet unum caput in terra dicti hospitalis Teopasci que est recta et laborata per Henrigum quondam ***, aliut in terra de batia de Ficeclo que est recta et laborata per Bacalare quondam Talis, latus in via publica, aliut in terra dicte abatie et in terra dicti hospitalis. Secunda petia tenet unum caput in Arno, aliut vero caput in via publica, latus unum tenet in terra Grechi quondam Martini, aliut vero latus in terra dicte abbatie. Hoc totum designamentum ego Portatus facio ad honore Dei et beati Iachopi apostoli et reverentia ipsius hospitalis Tepasci et domini Ildebrandini magistri et rectori eiusdem hospitalis. Per meum sacramentum sic terrefinatum habeo (dictam terram) in presentia et testimonio Mainecti, Rolandi, Guiciardi advocati dicti hospitalis, Bordone quondam Bernardi, Quintavalle et Deotifeci germani et quondam Datidei, Bacatelli atque Pescatoris de Pottho et aliorum testium. Dominus dictus Ildebrandinus, rector dicti hospitalis, hoc designamentum fecit fieri dominice incarnationis anno millesimo centesimo nonagesimo octavo, duodecimo kalendas aprelis, indictione prima. (S) Ego Guisalbertus notarius domni imperatoris ibi fui et hoc breve fideliter scripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536858

Le parole riportate tra parentesi sono state aggiunte in interlinea.