Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1199 marzo 8
source date: [1199 March 8] [Stile della natività] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine amen. Veniens ante presentiam nostram, scilicet Cristiani iudicis et Ildibrandini et Torpini consulis (sic) Sancte Marie Montis et Guidonis Tedicionis castaldi domini Guidonis Dei gratia Lucani episcopi, Savorium massarius domus hospitalis de Puteo querimoniam fecit de Bonacorso de Portathi de una terre petia que est posita in plagis et finibus Portathi seu in loco ubi dicitur a la Lama Altucci, et tenet unum caput in terra Rupalii quondam Ranucini, aliud tenet in via puplica, unum laterum tenet in terra Ubertelli quondam Rainaldi, aliud tenet in terra suprascripti Bonaccorsi et Lanberti germani et quondam ***. Quam terram dicebat Tomarellus del Bosco iudicaset pro anima sua deo et ospitalis de Altepascio cumque predictus Bonacorsus contumacer exstitiset. Nos predicti consules Ildibrandinus et Cristianus et Torpinus et Guido castaldus, ex parte domni Guidoni dei gratia Lucani episcopi et nostra, puniendo eius contumaciam iudicamus predictum Savorium massarium esse mictendum in possesionem predicte terre petie, et mictimus ipsum Savorium massarium in possesionem predicte terre pro ipso ospitalis, et ut non extraatur de possesione ista pretoria nisi iuste et legittime, et nullo tempore venientes ad causam audiant, nisi prius redditis expensis predictis teneris que sunt solidos decem dati curie et solidos quatuor pro breve isto. Post annum vero suprascriptus Savorius massarius vel eius successor ad partem et utilitatem suprascripti ospitalis sit possesor, et predictus Bonacorsus sit petitor, et predictus Savorius massarius vel eius succesores lucrantibus ad partem et utilitatem suprascripti ospitalis ab hac ora in antea fructus predicte terre petie. Et hec salva ratione omnium aliarum personarum. Et inponimus penam ex parte domni Guidonis Dei gratia Lucani episcopi et nostra contra predictum Bonacorsum et eius heredem centum solidorum bonorum dinariorum pisani vel lucensis per vicem, si hac sententia contumacie possesioni date non observaverit vel si contra hec venerit. Quod actum est in curia domni episcopi aput Sanctam Mariam ad Montem, et anno nativitate Christi millesimo centesimo nonagesimo nono, octavo idus marthii, indictione secunda, et presentia Armanetti quondam Iordani et Torre quondam Ruberti et Montanini quondam Lupi rogatorum testium. Et insuper eodem datalem et diem suprascriptus Guido castaldus et Torpinus consul miserunt dictum Savorium massarium in possesione in predicta terre petia, et presentia suprascripti Armanetti et Locteringi quondam Bernardi. (S) Ubertus domni imperatoris iudex ordinarius atque notarius his interfui et suprascriptorum consulum et castaldi mandato in publicum scriptum produxi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536859