Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1169 aprile 24
source date: [1169 April 24] [Stile dell'incarnazione] [Benevento]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Alexander episcopus, servus servorum Dei, dilectis filiis Montanino magistro hospitalis de Altepascio eiusque fratribus tam presentibus quam futuris regularem vitam professis in perpetuum. Quoniam xenodochium vestrum tam divitibus quam egenis multa caritatis obsequia subministrat, et studium et intentio vestra tota versatur ut omnibus transeuntibus in necessitatibus suis ardenti desiderio subveniatis, ad amorem vestrum et incrementum ipsius hospitalis, sicut dignum est, ferventer inducimur, et vos in tam pio tam sancto laudabili proposito exhortari, fovere ac corroborare desideramus. Quapropter, dilecti in domino filii, vestris desideriis gratanti animo annuentes prescriptum hospitale una cum ecclesia Sancti Iacobi et cum omnibus adiacentiis et his que ad iam dictum hospitale pertinent, sive sint campi, vinee, silve, prata, pascua, nemora atque piscationes iuxta idem hospitale aut alibi constituta, sub beati Petri ac nostra protectione suscipimus et presentis scripti privilegio communimus, statuentes ut quascumque possessiones, quecumque bona prescriptum hospitale in presentiarum iuste et canonice possidet aut in futurum, concessione pontificum, largitione regum vel principum, oblatione fidelium seu aliis iustis modis prestrante domino poterit adipisci, firma vobis vestrisque successoribus et illibata permaneant, in quibus hec propriis (…)nus exprimenda vocabulis: decimas quas bone memorie Anselmus Lucensis episcopus eidem hospitali concessit; terras et possessiones de Valle Cava et de Massa Piscatoria; pontem de Ficeclo cum ecclesia beate et gloriose virginis Marie ibi sita, et omnes pertinentias eiusdem pontis; ecclesiam sanctorum Ypoliti et Cassiani atque eius domum sitam in episcopatu Vulterre ubi dicitur Palude, cum omnibus pertinentiis suis; terras et possessiones atque piscationes et molendinum de Potho et quicquid habetis in Piscia et eius curte; quicquid habetis in valle de Arno; quicquid habetis in plano de Luca; quicquid habetis in castro quod Pratum vocatur et in eius finibus; quicquid habetis in toto episcopatu pisano. Preterea vobis auctoritate apostolica indulgimus ut in obedientiis vestris cum assensu diocesanorum episcoporum, pro vobis et familia vestra facilitatem, liberam habeatis oratoria construendi. Ordinationes vero clericorum qui ad sacros ordines fuerint promovendi a dyocesano suscipietis episcopo, siquidem catholicus fuerit et gratiam et communionem apostolice sedis habuerit, et ea gratis et absque ulla pravitate voluerit impertiri. Alioquin liceat vobis quemcumque volueritis adire antistitem qui nostra frevis auctoritate quod postulatur indulgeat. Conversis quoque vestris post factam in loco vestro professionem a consortio vestro non liceat absque vestra licentia recedere. Discedentes vero nullus audeat retinere. Sane quoniam pro negotiis domus vestre vos sepe oportet in alpestribus et locis solitariis permanere ut in domibus vestris que in locis desertis site sunt, cruces ad adorandum cum ea qua decet reverentia habeatis, vobis nichilominus duximus benignus indulgendum. Ad hec paci quieti necnon et tranquillitati vestre paterna mansuetudine providere volentes, presentium auctoritate decernimus ut omnes qui cum elemosinis ad domum vestram pietatis intuitu venire voluerint seu(…) veniant et in eundo et redeundo apostolica sint protectione muniti. Et si quis eos offenderet et non emendaverit, divina ultione plectatur. Sanc(…) insuper ut nullus prelatus parrochianos qui in fraternitate hospitalis vestri se collegam statuere voluerint, aliquatenus audeat prohibere, porro laborum vestrorum quos propriis m(…) aut sumptibus colitis sive de nutrimentis vestrorum animalium nullus omnino clericus aut laicus a vobis, donec liberalitas hospitalitatis in loco vestro viguerit, decimas exigat. Decernimus ergo ut nulli omnino hominum liceat prefatum hospitale temere perturbare aut eius possessiones auferre, vel ablatas retin(ere) (et) minuere seu quibuslibet vexationibus fatigare, sed illibata omnia et integra conserventur eorum pro quorum gubernatione et sustentatione concessa sunt usibus omni modis profutura, salva sedis apostolice auctoritate et dyocesani episcopi canonica iustitia. Si qua igitur in futurum ecclesiastica secularisve persona, hanc nostre constitutionis paginam sciens, contra eam temere venire teptaverit, secundo tertiove commonita nisi presumptionem suam digna satisfactione correxerit, potestatis honorisque sui dignitate careat, reamque se divino iudicio existere de perpetrata iniquitate cognoscat. Et a sacratissimo corpore ac sanguine Dei et domini redentoris nostri Iehsu Christi aliena fiat, atque in extremo examine districte ultioni subiaceat. Cunctis autem eidem loco iusta servantibus sit pa(…) nostri Iehsu Christi, quatinus et hic fructum bone actionis percipiant. Et apud districtum iudicati premia eterne pacis inveniant. Amen, amen, amen. (…) Dat. Benevento per manum Gratiani, Sancte Romane ecclesie subdiaconi et notarii, VIII kl. maii, indictione secunda, incarnationis dominice anno millesimo centesimo sexagesimo nono, pontificatus vero domni Alexandri pape III anno decimo.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536864