Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1198 aprile 22
source date: [1198 April 22] [Stile dell'incarnazione] [Roma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Innocentius episcopus, servus servorum Dei, dilectis filiis Ildebrando magistro hospitalis de Altopassu eiusque fratribus tam presentibus quam futuris regularem vitam professis, in perpetuum. Quoniam xenodochium vestrum tam divitibus quam egenis multa caritatis obsequia subministrat, et studium et intentio vestra tota versatur ut omnibus transeuntibus in necessitatibus suis ardenti desiderio subveniatis, ad amorem vestrum et incrementum ipsius hospitalis, sicut dignum est, ferventer inducimur, et vos in tam pio tam sancto laudabili proposito exhortari, fovere ac corroborare desideramus. Eapropter, dilecti in domino (filii), vestris iustis postulationibus clementer annuimus, et prefatum hospitale una cum ecclesia Sancti Iacobi et cum omnibus adiacentiis et hiis que ad iam dictum hospitale pertinent sive sint campi, vinee, silve, prata, nemora, piscationes iuxta idem hospitale aut alibi constituta ad exemplar predecessorum nostrorum felicis recordationis Alexandri, Lucii, Urbani, Clementis et Celestini romanorum pontificum, sub beati Petri et nostra protectione suscipimus, et presentis scripti privilegio communimus, statuentes quascumque possessiones quecumque bona prefatum hospitale in presentiarum iuste et canonice possidet aut in futurum concessione pontificum, largitione regum vel principum, oblatione fidelium seu aliis iustis modis prestante domino poterit ad ip(…) firma vobis vestrisque successoribus et illibata permaneant in quibus hec propriis duximus exprimendi vocabulis decimas quas bone memorie Anselmus et Wilielmus Lucensi episcopi eidem hospitali concesserunt, decimas quas habetis apud ecclesiam Sancti Viti de Valle Arni, terras et possessiones de Valle Cava et de Massa Piscatoria, pontem de Ficeclo cum ecclesia Beate Marie ibi sita et omnes pertinentias ipsius pontis, ecclesiam sanctorum Ypoliti et Cassiani atque eius domum sitam in episcopatu vulterrano, ubi dicitur Palude, cum omnis pertinentiis suis, terras ac possessiones atque piscationes et molendinum de Puteo et quicquid habetis in Piscia et eius curte, quicquid habetis in Valle de Arno, quicquid habetis in Valle de Luca, quicquid habetis in castro de Prato et in eius finibus, quicquid habetis in plebeio de Calenzano, quicquid habetis in archiepiscopatu Pisano, quicquid habetis in toto archiepiscopatu Capuano, quicquid habetis in archiepiscopatu Neapolitano, ecclesiam sancti Iohannis de Sorbolatico cum omnibus pertinentiis suis, domum quam habetis Capue cum omnibus pertinentiis suis, quicquid habetis in toto iudicatu Calaritano, quicquid habetis in toto iudicatu Turritano, quicquid habetis in Sardinia, quicquid habetis in Sicilia, quicquid habetis in plebeio de Montecatino, quicquid habetis in plebeio de Baiano, quicquid habetis in plebeio de Cerreto vel in plebeio de Piscia, in plebeio de Capiano, in plebeio Sancte Marie in Monte, in plebeio Sancti Petri in Campo, in plebeio Sancti Genesii, in plebeio Sancti Gervasii et in plebeio de Coiano. Preterea vobis auctoritate apostolica indulgemus ut in obedientiis vestris cum assensu diocesanorum episcoporum pro vobis et familia vestra facultatem liberam habeatis oratoria construendi. Ordinationes vero dictorum qui ad sacros ordines fuerint promovendi a diocesano suscipietis episcopo, siquidem catholicus fuerit et gratiam et comunionem apostolice sedis habuerit et ea vobis gratis et absque pravitate aliqua voluerit exhibere, alicquin liceat vobis quemcumque malueritis adhire antistitem gratiam et comunionem sacrosante romane ecclesie sedis habentem, qui nimirum nostra fultus auctoritate vobis quod postulatur indulgeat. Conversis quoque vestris, post factam in loco vestro professionem, a consortio non liceat absque licentia vestra recedere, discedentem nullus adeat retinere. Sane, quoniam pro negotiis domus vestre vos ambulare oportet et in aliis locis ineundo et redeundo crucem ad orandum deum deferre, vobis eam portare nichilominus benignius duximus indulgendum. Ad hec paci quieti et tranquillitati vestre paterna mansuetudine providere volentes, presentium auctoritate decernimus ut omnes qui cum elemosinis ad domum vestram pietatis intuitu venire voluerint secure veniant, et ineundo et redeundo apostolica sint protectione muniti, et si quis eos offenderit et non emendaverit divina ultione plectatur. Sanctimus insuper ut nullus prelatus parrocchianos suos qui in fraternitate domus vestre se collegas voluerint statuere, aliquatenus audeat prohibere. Indulgemus etiam vobis ut quicquid, salvo iure canonico, prefato xenodochio vel eius obedientiis ubilibet nunc et in antea constitutis, in testamento vel nomine legati vel aliter rationabili providentia datum est sive dabitur in futurum integrum vobis et subiettis obedientiis illibatumque permaneat. Liceat quoque vobis, laycos a seculo fugientes, liberos et absolutos ad conversionem vestram absque alicuius contradictione recipere et in vestro collegio retinere. Preterea sepulturam ipsius loci liberam esse decernimus, ut eorum devotioni et extreme voluntati qui se illic sepeliri deliberaverint nisi forte excomunicati vel interdicti sint nullus obsistat, salva tamen iustitia parrochialium ecclesiarum a quibus mortuorum corpora assumuntur. Porro laborum vestrorum quos propriis manibus aut sup(…)bus colitis sive de nutrimento animalium vestrorum nullus omnino, clericus vel laicus, a vobis donec liberalitas hospitalitatis apud vos viguerit decimas exhigere vel extorquere presumant. Decernimus ergo ut nulli omnino hominum liceat prefatum hospitale temere perturbare aut eius possessiones auferre, vel ablatus retinere, minuere seu quibuslibet vexationibus fatigare, set omnia integra et illibata serventur eorum pro (…) gubernatione ac sucstentatione concessa sunt, usibus omni modis pro futura, salva sedis apostolice auctoritate ut diocesatu episcopi canonica iustitia. Si qua igitur in futurium ecclesiastica secularisve persona hanc nostre constitutionis paginam sciens contra eam temere venire temptaverit, secundo tertiove commonita nisi (…)atum suum digna satisfatione correxerit potestatis honorisque sui dignitate careat reamque se divino iudicio existere de perpetrata iniquitate cognoscat et a sacratissimo corpore ac sanguine dei et domini redepmtoris (sic) nostri Iehsu Christi aliena fiat, atque in extremo examine districte ultioni subiaceat. Cunctis autem eidem loco sua vira servantibus sit pax domini nostri Iehsu Christi, quatinus et hic fructum bone actionis percipiat et apud districtum iudicem premia eterne pacis inveniant. Amen, amen, amen. (…) Dat. Rome apud Sanctum Petrum per manum Raynaldi domini pape notarii, vicem agentis cancellarii, X kl. maii, indictione prima, incarnationis dominice anno millesimo centesimo nonagesimo octavo, pontificatus vero domni Innocentii pape tertii anno primo.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536866