Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio, 1156 marzo 1
source date: [1157 March 1] [Stile dell'incarnazione] [Roma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Adrianus episcopus servus servorum Dei dilectis filiis Andree abbati monasterii beatorum apostolorum Petri e Pauli iuxta ponte marmoreum Ariminensi civitatis siti eiusque fratribus tam presentibus quam futuris regularem vitam professis, in perpetuum. Quoniam sine vere cultu religionis nec caritatis unitas potest subsistere nec Deo gratum exhiberi servitium, expedit apostolice auctoritati religiosas personas diligere et eorum loca sedis apostolice patrocinio communire. Quocirca, dilecti in domino filii, vestris iustis postulationibus gratum impertientes assensum prefatum monasterium quod beati Petri iuris exsistit et in quo divino mancipati estis obsequio ad exemplar predecessoris nostri bone memorie pape Innocentii sub beati Petri et nostra protectione suscipimus et presentis scripti privilegio communimus, statuentes ut quascumque possessiones, quecumque bona idem monasterium in presentiarum iuste et legitime possidet aut in futurum, concessione pontificum, largitione regum vel principum, oblatione fidelium seu aliis iustis modis deo propitio poterit adipisci, firma vobis vestrisque successoribus et illibata permaneant. In quibus hec propriis duximus exprimenda vocabulis plebem Sancti Martini de Burdunclo cum capella sua et terris, silvis et omnibus pertinentiis suis, curtem Sancti Paterniani in eadem plebe cum omnibus suis appendetiis, tres arcus de ponte marmoreo cum terris, casis et turribus, terram quoque Sancte Romane ecclesie que est posita iuxta ipsum pontem et habet a primo latere pontem ipsum, a secundo latere montem de Furca, a tertio mare, a quarto terram Artinacam cum flumine quod inde currere consuevit; ecclesiam Sancte Marie in curte cum mansis et mansionibus que posita est in posterula ducum, decimas quoque omnium terrarum vestrarum sicut a predecessoribus nostris vobis concesse sunt et scriptis eorum firmate. Obeunte vero te nunc eiusdem loci abbate vel tuorum quolibet successorum, nullus ibi qualibet surreptionis astutia seu violentia preponatur, nisi quem fratres communi consensu vel pars consilii sanioris secundum dei timorem et beati Benedicti regulam providerint eligendum. Decernimus ergo ut nulli omnino hominum nec episcopo liceat locum ipsum temere perturbare, gravare aut bona sive possessiones ipsius auferre vel ablatas retinere, minuere seu quibuslibet indebitis exactionibus vel molestiis fatigare, set omnia integra conserventur eorum pro quorum gubernatione et sustentatione concessa sunt, usibus omnimodis (…). Ad indicium autem quod idem locus beati Petri iuris exsistat, duodecim denarios luccensis monete nobis nostrisque successoribus annis singulis persolvetis. Si qua igitur in futurum ecclesiastica secularisve persona, hanc nostre constitutionis paginam sciens, contra eam temere venire temptaverit, secundo tertiove commonita si non satisfactione congrua emendaverit potestatis honorisque sui dignitate careat, reamque se divino iudicio exsistere de perpetrata iniquitate cognoscat, et a sacratissimo corpore ac sanguine dei et domni redemptoris nostri Iehsu Christi aliena fiat, atque in extremo examine districte ultioni subiaceat. Cunctis autem eidem loco iusta servantibus sit pax domni nostri Iehsu Christi, quatinus et hic fructum bone actionis percipiant et apud districtum iudicem premia eterne pacis inveniant. Amen, amen, amen. (…) Dat. Laterano per manum Rolandi, Sancte Romane ecclesie presbiteri, cardinalis et cancellarii, kl. martii, indictione V, incarnationis dominice anno millesimo centesimo quinquagesimo sexto, pontificatus vero domni Adriani pape IIII (…).

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/536867