Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1130
source date: [1130 - 1140]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) atque (…) sive proprietate aut per tenimentum (…) omnibus partibus circumdata est per designata (…) et latera in integrum et cum inferioribus et superioribus seu cum accessionibus et om (…) dono et trado. Pro quibus recepi meritum argentum a te qui supra, (…) unde repromitto ego qui supra Ricius, una cum meis heredibus, tibi qui supra Martino tuisque heredibus aut cui vos dederitis aut habere decreveritis ut si nos vobis de ea al(…) tempore in aliquod intentio averimus aut retolli vel suptrahi, quesieramus nos vel illis hanc cui nos eam dedissemus aut dederimus. Pena: in duplum. Quia in tali ordine hanc cartulam Guinisius notarium domni imperatoris (…). (…) cartula fieri rogavit. Signum manus Rug(…) (…)feti, Quatromani quondam *** rogatorum (…). (S) Guinisius notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537343

Pergamena fortemente mutila. Ho deciso di riportare per intero la porzione di testo superstite. Manca del tutto, tra le altre cose, la datazione: la proposta si basa unicamente sulle note tergali di età moderna.