Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1120 ottobre 14
source date: [1120 October 14] [Stile dell'incarnazione] [Capannori (Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi (…) (…)tione eius millesi(mo) (…), pridie idus octubris, indictione quartadecima. Manifesti sumus nos Ge(…) (…)da iugales quondam Iohannis et Cristofano et Mondino et Bruno et Ildebrando et Angelo g(…) (…)re suprascripti Cristofani et filia quondam Bernardi quia nobis qui supra germani consentiente suprascripto Gerardo genit(…) (…) et Meliana consentientibus nobis suprascripti viribus nostris, a quibus secundum legem interrogate et congnite (…) quod nulle passe sumus violentie, set nostra bona voluntate, sequentes edicti paginam insim(…) (…)mus et tradimus tibi Martino, rectore atque custode de osspitio Sancti Giacopi et Sancti Gilii quod est posito sito (…) idest duobus petis de terris nostris illis quas habemus in loc(o et) finibus Capannore ubi dicitur in Campolungo. Una ex ipse que tenet uno capo in via publica et alio capo tenet in terra (…), lato uno tenet in terra Savini et alio lato tenet in terra Amtonii et aliquantulo in terra de filii quondam Villani, quod est pro mensura ad iusta pertica mensuratas sistariorum quatuordecim et si amplius invenitur. Et ille secunda uno capo tenet uno capo (sic) in terra Petri et alio capo tenet in terra de filii quondam Gerardi, lato uno tenet in terra Cigi et de eius consortibus et alio lato tenet in terra de filii quondam Lamberti quondam Emmi. Que est per mensura sistariorum decem et si amplius invenitur. (…) Meritum: argentum pro sol. duocentum a Cunitho et Villano rectoribus de suprascripto osspitio, pro te qui supra Martino. Pena: in duplum (…) et insuper penam argentum optimum libras viginti optimi argenti. (…) Actum suprascripto loco Capannore. Signum manuus suprascriptorumdem germani et iugalibus qui hanc cartula fieri rogaverunt et suprascripto Gerardo eidem germani et uxoris sui consensi et suprascripto Cristofano eidem coniux sue consensi. (S) Iudicis est signum Ricardi pollice pictum. Signum manus Bonifatii quondam Ubaldi et Anselmi quondam Ragineri et Baldini quondam Iohannis et Savoni quondam Biamchi et Memchi quondam Iohannis rogatorum testes (sic). (S) Richomo notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi.

(…) Gerardo quondam Guidi et Cristofano et Mondino et Bruno et Ildebrando et Amgelo germani filii eius de Gerardi, cum consemsu eius, ad filii sui insimul receperunt suprascriptis duabus petiis de terris ad laboramdum et melioramdum suprascripta terra, sicut supra legitur, per capita et latera (ut) modo invenitur a Cunitho et Villano vice Martini patronis eorum rectores de ecclesia Sancti Gilii et Sancti Giacopi et osspitio eius quod est posito sito loco Altepasscio, ad retdemdum quisque anno in mense iulii aut in mense (a)gusti sistariora quindecim de bono grano sicco ad iusto sistario currente de civitate Luca, ad ministerialem aut misso de iamdicto osspitio Sancti Gilii et Sancti Giacopi infra predictam civitatem Luca aut de foris ad osspitio Sancte Marie Forisportam (…) de predicto osspitio de Altepasscio recolta fient et si epto in illo anno quod predict terra fuerit guasta per oste de rege vel de marchione aut per furorem dei, in illo anno reddere debeant de suprascripta terra (…) in predicta terra, quod si hec omnia suprascripti germani non observaverint ipsi et heorum eredibus comporre debeant ad iamdicto osspitio libras decem argenti optimi vel ad eius rectores. Hoc factum est per sententia Riccardi iudicis sacri palatii et Richomi notarii domni imperatoris et Benifatii quondam Ubaldi et Amselmi quondam Ragineri et Bambi quondam Iohannis et Savoni quondam Biamchi et Memchi quondam Iohannis, millesimo centesimo vigesimo, pridie idus octubris, indictione quartadecima.

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 300, pag. 99-100.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537347