Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1155 maggio 3
source date: [1155 May 3] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quinquagesimo quinto, quinto nonus madii, indictione tertia. Rodulfus quondam Oddi et Inghilenda iugalis eius et filia quondam Noche (…) offrono tibi Deo et ecclesie et ospitalis Sancti Iacobi et Sancti Gilii de loco Altopascio idest unam petiam de terra cum casa solariata et omni edificio eius, que esse videtur in civitate Luca prope ecclesiam Sancti Iuliani. Que tenet unum caput in via publica et aliut in terra que fuit quondam Guilielmi notarii, latus unum tenet in medio muro de casa filiorum quondam Gaughi et aliut latus in medio muro de casa Bonacorsi quondam Pelegrini. (…) Pena: in dupplum (…) et insuper penam argenti optimi libras decem. (…) Actum Luca. (…) (S) Ego Henricus iudex domni imperatoris interfui et subscripsi. Signum manus Cervellati quondam Uberti, Bertelotti quondam Scarote, Ribuffati quondam Gottifredi, Bonsomi quondam Betti, Rabaccati quondam Dominici, Montani quondam Alberti rogati testium. (S) Henricus notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi.

Ista vero offersionis cartula tali pacto facta est: si nos qui supra iugales anbo mortui erimus in ac via de Ierusalem quam nos facimus, modo suprascripta cartula statim sit firma et stabilis. Et si aliquo tempore rector suprascripti ospitalis voluerit eam vendere, vendat eam filiis quondam suprascripti Ganghi, si ipsi eam comparare voluerint pro minus sol. decem quam ab alio homine habere potuerit. Et si ipsi infra triginta diebus post inquisitionem sic non comparaverint, exinde vendant cui eis placuerit. Et si quis ex nobis mortuus fuerit, eius portio absolute sit suprascripti ospitalis, et ille qui supervixerit utatur suprascripta portio mortui donec vixerit, et non liceat ei eam vendere vel pignorare aut ullo modo alienare, sed omni tempore sit firma et stabilis ad opus suprascripti ospitalis. (…)

Degli Azzi Vitelleschi, 2, n. 693, pag. 239.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537349

La sottoscrizione del giudice Enrico è autografa. Nota tergale: "Offersionem ospitalis de Altopascio de casa que est prope Sanctum Iuliano que fuit Rodulfi et Iughilenda".