Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1156 luglio 19
source date: [1156 July 19] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine breve memorialis. Que aput rei publice magistratus ceterosque iudices ag(…) memorie causa scriptis inferere publice ac magne utilitatis est adveniens itaque Villanus quondam Ugerii avunculus et Benedicti pupilli quondam filii Martini Varvassoris, Tancredo sacri palatii comite et domni imperatoris misso residenti in civitate Luca ante ecclesiam Sancti Domnini petivit ac postulavit pro suprascripto pupillo quatenus prefatus comes daret ei licentiam et auctoritatem vendendi unam petia de terra sua que est in loco Ca(r)raria, sicut inferius (…) pro hereditario ac necessario debito quod super eminebat, videlicet pro solvendo iudicio Guidi germani sui (…)cium persolvere tenebatur per laudamentum Lucanorum causarum consulum. Igitur prefatus comes diligenter suprascriptam (…) audita et causa cognita, consilio Manfredi iudicis, Gottefredi et Forteguerre causidi(…) pupillo licentiam et auctoritatem dedit suprascriptam venditionem faciendi cum consensu tamen (…) suprascripti Villani avunculi et tutoris eius.

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesi(…) (…)simo quinquagesimo sexto, quartodecimo kal. augusti, indictione quarta. Manife(…) sum ego Benedictus pupillus, quondam filius Martini varvassoris, quia mihi quondam Benedicto pupillo consentiente et auctoritatem dante Villano quondam Ugerii avunculo et tutore meo, et ex decreto Tancredi sacri palatii comitis et missi domni imperatoris per hanc cartulam vendo et trado tibi Guido, dei gratia custodi et rectori hospitalis Sancti Gilii *** de loco Altepascio, ad partem ipsius hospitalis, unam videlicet petiam de terra mea que est campus cum arboribus super se, que esse videtur in loco et finibus Carraria. Et tenet unum caput in via publica, aliud caput cum latere in semitula, aliud latus in terra suprascripto hospitalis. (…) Pro quibus recepi anulum aureum pro te (…) a Manuca confratre tuo pro pretio solidorum sexaginta bonorum lucensium denariorum. (…) Pena: in duplum.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537350

La pergamena è mutila: si interrompe bruscamente dopo l'indicazione della pena.