Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1157 luglio
source date: [1157 July] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Sancte Trinitatis Domini. Que aput presides ceterosque magistratus geruntur describere pulblice utilitatis est. Advenit igitur Henricus adultus filius quondam Moroni, Tancredo sacri palatii comite et missus donni imper(…) (…) in civitate Luca ante ecclesiam Sancti Donnini residente, cum eo Manfredus iudex et Nicolaus caus(…), a suprascripto comite ut auctoritatem sibi daret vendendi suam portione de duabus petiis de terris que sunt in loco (…)co ubi dicitur a le Lame, pro solvendo debito dotis et antifati cognate sue Adaleite que fuit mulier (…) habebat mobilia unde ipsum debitum solvere posset. Quo audito, cum suprascriptus comes diligenter iuspiceret soluti (…) non posset, causa cognita consilio suprascripti Manfredi iudicis et Nicholai causid(…) suo decreto cum auctoritate Uberti filio Gerardi et item (G)ofredi mona(…) (s)icut inferius continetur.

(…) Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quinqua(…), (…)to kal. augusti, indictione quinta. Manifestus sum ego Henricus adultus, filius quondam Moroni, quia per hanc cartulam cum auctoritate Uberti filio Gerardi et item Uberti quondam Sofredi tutoribus meis, et ex decreto (T)ancredi sacri palatii comitis et missis donni imperatoris, consilio Manfredi iudicis et Nicholai causidicis, vendo et trado (G)uido rectori ospitalis Sancti Iacobi et Sancti Gilii de Altopascio, afficto omni anno decem et octo staria de grano que mihi (…) de triginta staria et medio de riccoltu de duo petis de terris que sunt in loco et finibus Spinatico ubi dicitur a le Lame. Prima (…) unum caput in terra filiorum quondam Thabulini et aliut in terra filiorum quondam Stregonis, latus unum in terra mea quam tenet Bru(…)tus (…) sic termina posita sunt. Et aliut latus tenet in terra Guiducci di Trepiatha. Secunda tenet unum caput in terra Sancte Marie Forisporta et aliut in terra meam quam tenet suprascriptus Brunectus Tassignanus. Latus unum te(net) in terra Gerardini Piliciani, et aliut in terra Henrici quondam Pallie. (…) Prezzo: tredecim lucensis monete, quos dedi pro solvendo suprascripto debito cognate mee Adalette. Et Iulicta relic(…) dedit suprascriptas tredecim libras suprascripto ospitali pro remedio ani(…) sue et remedio ani(…). Pena: in duplum. (…) Actum Luca. (…) (E)go Tancredus sacri palatii comes et misus donni imperatoris hec apud me acta confirmo. Has scripsit prudens Nicholaus iuris amator. SM (…)chi quondam Tederighi, Baveri quondam Lanberti, Viviani quondam Uberti et Galgani quondam *** rogati testes. (S) Henricus not. domni imperatoris, ex decreto suprascripti Tancredi sacri palatii comitis, post traditam complevi et dedi. Et insuper obligo me meosque heredes ad penam librarum viginti optimi argenti et ad penam consulum et treguanorum lucensium qui nunc sunt vel in antea erunt. (…)

Savigni 1996. Puglia 2013.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537351