Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1161 gennaio 7
source date: [1161 January 7] [Stile dell'incarnazione] [Pozzeveri (Badia Pozzeveri, Altopasc
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo sexagesimo primo, septimo idus ianuarii, indictione nona. Manifestus sum ego Paganellus filius quondam Rolandi quia per hanc cartulam vendo et trado tibi Guido, divino nomine Dei gratia rectori ospitalis Dei et Sancti Gilii et Sancti Iacobi de Altepascio, ad opus et utilitatem predicte ecclesie et ospitalis et pro anime mee remedio ac salute, tibi Deo et predicte et ecclesie et ospitali offero idest unam petiam de terra mea que est campus, in locis et finibus de Porcari et ubi dicitur Bosco Martini Corti. Et tene uno capo in carraia et alio capo tene in terra et prato meo. Latus unum in terra Mansi quondam *** et alio lato in terra que dicitur Bosco suprascripti Martini Corti. (…) Dimensioni: cultra una et sextariorum duo. Prezzo: sol. centum viginti bonorum denariorum. Pena: in duplum (…) et insuper penam argenti optimi libras decem. (…) Actum Putheuli prope monasterio Sancti Petri. (…) Signum manus Errigeti castaldii quondam Arnolfi et Septi quondam Rosselmi et Ianni (…) Rainucini rogatorum testium. (S) Glandulfus notarius domni regis post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537353