Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1176 giugno 18
source date: [1176 June 18] [Stile della natività] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo septuagesimo sexto, quartodecimo kl. iulii, indictione nona. Manifesti sumus nos Laborator quondam Ferolfi et Guillia uxor eius et filia quondam *** quia, (…) ubi interfuit notitia Rolandi iudicis domni imperatoris filii Ubaldini, (…) per hanc cartulam pro nostrarum animarum remedio nostrorumque parentium offerimus tibi Deo omnipotenti et hospitali beatorum Iacobi Pelegrini atque Gilii, edificato in loco Cerbaria ubi dicitur Tepascium, sex nostras videlicet petie de terris quas habemus et esse videntur in loco Scheto prope ecclesiam beati Iohannis et eius finibus. Prima quarum est vinea cum casa (…) edificata (…) similiter tibi Deo et predicto hospitali offersionem (…) (…)riata in solario et de altera arca pro fructibus reponendis, idest supedaneo minore, et de altero coperclato (…) marmoreis (…) quarum qu(…) et quinta est apud ecclesiam Sancti Iohannis et de pila, putei et de furno. Que prima petia de terra tenet ambo capita in viis publicis, latus unum tenet in terra Buosi quondam *** et in terra Paganetti sicut designata est, et alterum in terra Henrighetti quondam Ugheri sicut signata apparet. Secunda petia est item vinea ibi prope, que tenet ambo capita cum uno latere in viis publicis et alterium latus tenet in terra Ceciorelli germani mei qui supra Laboratoris, sicut terminata est. Tertia est boscum cum silva allevata ibi prope. Que tenet unum caput in via publica et alterum in serra montis, latus unum tenet in terra et bosco suprascripti Ceciorelli sicut terminata est, et alterum in terra et bosco Rolandini quondam Morectini. Quarta est campus et ortus cum arboribus prope suprascriptam ecclesiam. Que tenet unum caput in via publica et alterum in terra et dimidia fovea ecclesie Sancti Pantaleonis, quam detinet Ramingus. Latus unum cum tota fovea infra se tenet in terra Alamanni Parasacchi, et alterum in terra et dimidia fovea suprascripte ecclesie Sancti Iohannis. Quinta est campus ibi prope. Que tenet unum caput in via publica et alterum in terra et dimidia fovea suprascripte ecclesie Sancti Pantaleonis quam detinet ipse Ramingus. Latus unum tenet in terra suprascripte ecclesie Sancti Iohannis sicut terminata est et alterum in terra ecclesie Sancti Cerbonii sicut terminata est, et in terra et media fovea Henrigi quondam Affricanti. Sexta est campus ubi dicitur Poiale. Que tenet unum caput in via publica cum uno latere, et alterum caput tenet in terra hospitalis Sancti Petri Maioris, et alterum latus tenet in terra Sancti Cerbonii sicut terminata est et aliquantulum in terra suprascripte ecclesie Sancti Iohannis sicut terminata est. (…) Pena: in duplum (…) et insuper penam lib. ducentarum denariorum lucensium et consulum et treguanorum lucensium presentium et futurorum vel alterius lucensis potestatis. (…) Actum Luce a latere Beati Petri ecclesie de domo templi. Signum manus Bongiori quondam Rolandi, Savini quondam Mili, Henrigi filii Sighiruoli rogati testium, et presentia Rolandi iurisperiti de Sancto Andrea. Paucis diebus transactis, venienti septimo kl. iulii in domo suprascripti Bongiori, predictus Laborator per Domini evangeliam (sic) iuravit quod suprascriptas terras et casas et res massaricias non sunt venditas alicui nec aliqua pars eorum nec sunt alicui alienatas, nisi illis personis de quibus dictum est, et ab illis vel ab aliis personis si eis obligate sunt de denariis quos habet a suprascripto hospitale de Tepascio eas liberabit, nec de eis aut aliqua parte eorum salvibus eius vel alicui persone pro eis aliquam donationem vel obligationem factam habet. Hec vera sunt et sic observavit, se sciente sic eum Deus (…) a sancta Dei evvangelia in quibus manum posuit. Acta fuere hec presentia suprascriptorum Rolandi causidici de Sancto Andrea et Bongiori atque Savini. (S) Bonusfilius not. domni imperatoris post traditam complevi et dedi, et hec suprascripta omnia memorie causa publicis litteris descripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537354