Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1177 novembre 15
source date: [1177 November 15] [Stile della natività] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo septuagesimo septimo, septimodecimo kl. decembris, indictione undecima. Manifestus sum ego Lambertus quondam Guidori filius quia per hanc cartulam dono et trado tibi Mattilde filie Bonosti unam meam videlicet petiam de terra que est campus cum arboribus et esse videtur in loco ubi dicitur Valiano. Que tenet unum caput in via publica et in terra ecclesie Sancti Stefani de Tassignano, et alterum in terra et media fossa Albertini quondam Ghisalberti. Latus unum tenet in via publica et alterum in terra et media fossa hospitalis Sancti Bartholomei et in terra Laboratoris. (…) Dimensioni: cultras sex. (…) Pro qua donationem recepi launechil meritum anulum unum aureum. (…) Pena: in duplum (…) et insuper penam lib. centum denariorum lucensium. (…) Actum Luce. (…) Hec autem cartula tali tenore facta est, si vivente suprascripta Matilda predictus Lambertus mortuus fuerit, et post unum annum post eius mortem, preteritis sexaginta diebus post inquisitionem, aliquis eius heres dederint eidem Mattilde vel eius heredibus lib. quadraginta octo bonorum lucensium denariorum, hec cartula evanesscat. Sin autem in sua permaneat firmitate. Prenominatus Lambertus professus fuit se habere nomine dotis pro suprascripta Mattilda lib. septuaginta denariorum et libratas viginti guarnimentorum de dosso. Signum manus Guilielmi quondam Gerardini, Montemagni quondam Signorelli, Viviani quondam Ildebrandini rogati testes. (S) Bonusfilius notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537355

Valiano oggi non è più individuabile. Il microtoponimo indica, però, una località in loco et finibus di Tassignano.