Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1179 dicembre 2
source date: [1179 December 2] [Stile della natività] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, ab eius nativitate anno millesimo centesimo septuagesimo nono, quarto nonas decembris, indictione tertiadecima. Manifesti sumus nos Albertinus Marchesine et quondam Ghisalberti atque Saracinus eius filius et Rimburghina uxor suprascripti Albertini atque Itta coniux predicti Saracini quia, (…) ubi interesse videtur notitia Gualandi iudicis donni imperatoris, (…) nos omnes insimul per hanc cartulam vendimus et tradimus tibi Dominice rectori et custodi hospitalis de Altepascio (…) unam videlicet petiam de terra que est campus cum arboribus et capanna super se, in loco et finibus Tassignano ubi dicitur Valiano, prope ecclesiam Beati Stephani. Que tenet ambo capita in viis publicis, latus unum tenet in terra et media fossa Lamberti quondam Guidori et in terra et media fossa Sancti Bartholomei, alterum vero latus tenet in terra et media fossa Bricchi et Lambertucci germanorum et in terra et media fossa Laboratoris et Andree et Findelli germanorum quondam Romani et in terra et media fossa Guittonis filii Ughicionis de Valiano. (…) Prezzo: libras centum quattuordecim et sol. decem et septem et denarios sex bonorum lucensium denariorum. (…) Pena: in duplum (…) et insuper sub penam luc. consulum et treuguanorum presentium et futurorum et lucensis potestati que Luce pro tempore fuerint, et centum lib. optimi argenti. (…) Hanc cartulam Deolofecui donni imperatoris notarii scribere rogavimus. Actum Burgo Sancti Fridiani, in domo scilicet suprascriptorum iugalium. (…). Testes Rolandus causidicus de Sancto Andrea, Gualtrone germanus suprascripti Albertini, Cannamele filius Blanchi qui presentes rogati interfuere.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537356