Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1185 maggio 23
source date: [1185 May 23]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine breve memorie Bonithus quondam Gratiani ad Sancta Evangelia iuravit quod deinde ad unum proximum mensem pro se vel pro alio dabit vel dare faci Gratiano quondam Gerardini (…) et denar. octo pro duabus lib. et medio de seta quam ab eo (…) (…)isi quantum remanserit per ipsius Gratiani parabolam (…)ssi data ei vel suo certo misso. Et ad terminum vel (…) elongatos semper observabit. Et similiter faciet (…) de toto alio habere quod ei dabit. Sic (…) (…)nt sine fraude. Quod factum (…) quondam Martini, Villani (…) testes interfuere. Anno dominice (…) millesimo centesimo octogesimo quinto, decimo kl. iu(…). (S) T(…)s notarius domni imperatoris hec me presente acta publice descripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537357

Pergamena mutila in più punti lungo il margine sinistro.