Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1187 febbraio 3
source date: [1187 February 3] [Stile della natività] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine. Breve memorie qualiter in Lucana civitate in curte regis, presentia bonorum hominum quorum nomina inferius scripta sunt, Gontardus conversus hospitalis de Altepascio et amministratore de plano de Luca suprascripti hospitali, cum consilio et accordamento Rolandi iudicis quondam Guamignani, advocati suprascripti hospitalis, per cartam quam in sua detinebat manu investivit Ghislimerium quondam Bellonci de omnibus illis terris et casis cultis et incultis atque agrestibus quas predictus hospitale habet et ei aliquo modo pertinet in loco et finibus Scleto, in capella Sancti Iohannis, que fuerunt Laboratoris quondam Ferolfi quatinus predictus Ghislimerius et sui heredes dehinc ad duodecim proximos annos haberent et tenerent eas ad laborandum et meliorandum et non peiorandum, ad reddendum de eis pensionem per singulum annum in mense augusti Pedroni, in Dei nomine rectori suprascripti hospitalis vel suis successoribus per se vel per suum missum eis vel eorum misso staria duodecim de bono grano sicco et rationabiliter mundo et duodecim de milio et duodecim de fabis in eodem loco cum iusto stario luc. venditorio, et quinque carra de vino claro ibidem similiter cum iusto stario luc. venditorio et medietatem de illo oleo quod in suprascriptis terris fuerint. Et in mense januarii sol. duodecim denariorum luc. expendibilium. Item tale pactum fuit inter eos quod si infra suprascriptum terminum voluerit predictus rector vel sui successores tenere predictas terras ad suam manum vel alienare, quod possint ei tollere. Ita tamen quod debeant ei restaurare melioramentum si factum habuerit, in laude duorum communium amicorum. Et si gelaverit vineam (sic) in qua est casa, in illo anno debeat predictus Ghislimerius vel sui heredes dare ei medietatem de illa vinea, de omni fructu et de aliis vineis tria carra in illo anno, et tempore vindemie debet interesse nuntius ipsius hospitalis ut videat mittere vinum francum in vasis hospitalis, et postea debeant extrahere clarum ad suprascriptam mensuram et debeat ipse Ghislimerius buttes ipsius hospitalis custodire. Et quod possit predictus hospitale habere et uti illas stuiilias quas modo ibi habet, et missi quandoque venire et stare sine studioso dampno suprascripti Ghislimerii et sue familie. Pena: lib. decem optimi argenti et insuper penam consulum et treguanorum presentium et futurorum lucensium, vel alterius potestatis que Lucam distringeret. Quod factum est in presentia Iohannis conversi suprascripti hospitali, Granni magistri quondam Baldori, Bordonis quondam Ranucci. Anno dominice nativitatis millesimo centesimo octuagesimo septimo, tertio nonus febr., indictione quinta. (S) Petrus sacri palatii iudex et notarius domni Frederici imperatoris, cuius presentia hec acta sunt, ibi fui et hec ad memoriam scripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537358