Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1188 gennaio 8
source date: [1188 January 8]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, (…) anni domini MCLXXXVIII, VII idus ian., indictione VI (…). Manifestus sum ego Deotisalvi filius quondam Ubertelli quia per hanc cartulam venditionis vendo et trado tibi Gratiano quondam Gratie videlicet unum petium terre positum al Melo et terrefinatus ab una parte cum terra Cerretani, secunda parte cum terra Guidi quondam Gregorii, a tertia Silci Grillii, a quarta parte Gratiani. (…) Pena: libras sex. Testimoni: Guilia (…).

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537359

Una nota tergale tarda recita: "Sancto Genaro".