Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1191 febbraio 15
source date: [1191 February 15] [Stile della natività] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo nonagesimo primo, quintodecimo kl. martii, indictione nona. Manifesti sumus nos Amatus quondam Burnecti rasorii et Susina eius uxor et filia quondam Grilli de Saltoccio quia mihi qui supra Susine consentiente suprascripto Amato marito meo, ubi interesse videtur notitia Rolandi iudicis domni imperatoris quondam Guamignani, a quo secundum legem interrogata et cognita sum quod nullam passa sum violentiam, set libera mea bona voluntate secundum edicti paginam, ambo insimul per hanc cartulam vendimus et tradimus tibi Meliorato, converso hospitalis de Altepasscio, ad opus predicti hospitalis vice Ildebrandi rectoris suprascripti hospitalis quattuor stariora per mensuram de una nostra petia de terra que est campus cum casa et arboribus super se et esse videtur in loco et finibus Tassignano ubi dicitur in Gaido, ab illo latere tibi vendimus est terra predicti hospitalis. Que tenet unum caput in terra Florentini germani mei quondam Amati, alterum caput tenet in via publica, latus unum tenet in terra suprascripti hospitalis, alterum latus tenet in terra nostra quam nobis reservamus et ubi est predicta casa. (…) Prezzo: pro suprascripto Ildebrando lib. sex bonorum lucensium denariorum in prefinito. (…). Pena: in duplum (…) et sub penam consulum et treuguanorum presentium et futurorum lucensium vel alterius potestatis que Luca distringeret. (…) Actum Luce ubi dicitur in curte regis. (…) Et suprascripta terra debeat remanere apud nos qui supra iugales et apud nostros heredes per tenimentum in perpetuum, ad reddendum exinde omni anno predicto hospitali duo staria grani boni et sicci et rationabiliter mundi cum iusto stario lucense venditorio mensurati in mense augusti, et duo staria milii similiter boni cum eodem stario mensurato in mense septembris, in predicto loco Tassignano. (…) Grugnus quondam Alamanni et Gerardinus quondam Henrici de Suso et Bondie conversus dicti hospitali rogati testati testes omnibus suprascriptis interfuerunt manusque imposuerunt. Rolandus iudex sacri palatii ad suprascripta interfui. (S) Ardicio notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi et suprascripti interfui et hec descripsi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537360

L'espressione curtis regis, a questa altezza cronologica, dev'essere intesa come semplice relitto toponomastico. L'area, a fine XII secolo, ospitava la torre di Rolando Guarmignani e dei fratelli.