Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio Dep. Orsetti Cittadella, 1197 maggio 28
source date: [1197 May 28] [Stile della natività]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab eius nativitate millesimo centesimo nonagesimo septimo, quinto kal. (…). Manifestus sum ego Ildebrandinus quondam Rainerii quia (…) vendo et trado tibi Guidotto quondam Passavanti tres meas videlicet (…). Prima est campus in loco et finibus Carraie et est tres quarre (…), caput in via publica et aliquantulum in terra Ceci, aliud caput in terra et media fossa (…), in terra et media fossa Viviani et Amichi et aliquantulum in via publica. (…) quondam Brunicardi et in terra et media fossa Raginerii et Misolo(…). (…)ampus cum arboribus (…) ibidem ubi dicitur Campovinceri et est (…). Que tenet unum caput in via publica, aliud caput in terra et media fossa (…), (…)quantulu in terra et media fossa Ubaldi quondam Cassesi, amboque latera in terra et media fossa (…) quam detinet Terresci quondam Detisalvi. Tertia petia de terra est ortalis cum arboribus ibidem (…), caput in via publica, aliud caput in terra et media fossa Ubaldi quondam Cassesi et filiorum quondam (…), latus unum tenet in terra Amichi et nepotum, aliud in terra et media fossa quam michi reservo (…) que est per mensura tres quarre vel si plus est. (…) Quas tres petias de terris detinent Stephanus quondam Centoni et Fanis quondam Stephanelli per tenimentum, unde reddunt in singulo anno de suprascripta prima petia de terra staria decem et octo blave scilicet novem de grano et novem de milio. Et de predicta secunda petia de terra staria decem et octo blave scilicet staria novem de grano et novem staria de milio. De iamdicta tertia petia de terra staria duodecim blave, scilicet sex staria grani et sex de milio. (…) Ildebrandini quondam Marani, Guidonis quondam Atthi, Riccardi quondam Palarmini rogatorum testium. (S) Guido iudex et notarius domni Frederici imperatoris post traditam complevi et dedi.

https://www.archiviodigitale.icar.beniculturali.it/it/185/ricerca/detail/537361