Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio 1, c. 105r.
source date: [1112 March 29] [Stile dell'incarnazione] [Buggiano (Pistoia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In anno dominice incarnationis millesimo centesimo duodecimo, quarto kalend. madi, indictione quinta. Bernarduccius filius olim Signorelli di Boiano offre pro anima (…) Deo et hospityo illo (…) in loco qui nuncupatur Tepasco et ecclesie Sancti Gilii et Sancti Iacobi Apostoli due petye terre aratoria iuris mei che si trovano a Campum Boiani. Una petia dicitur Lacium ad Portum Omnipilie. Est per mensuram iustam cultra una (…). Caput unum tenet in terra Sancti Laurenti, aliud caput tenet in padule, latus unum tenet in terra filii Centi et filii Uberti (…). Alia petya si trova ibi prope, est per mensuram iusta cultra una. Ha il primo capo confinante con via della cuna que pergit ad portum, aliud caput tenet in terra filiorum Bellini, latus unum tenet in terra Ugiccionis (…), aliud latus tenet in terra Anici filii Ugolini et Ugiccionis de Camulgano. (…) Actum in predicto loco Bocani in domo predicti Bernarducci.