Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.01.I
source date: [749 July 3/756 December 31] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Flavius Aistulfus rex excellentissimus. aecclesiae beatissimi et confessoris Christi Geminiani, in qua eius sanctum corpus quiescit humatum, et beatissimo viro, patri nostro, Lopecino episcopo. Per presens praeceptum potestatis regni nostri, sicut a nobis tua speravit paternitas, per gloriosissimam atque praecellentissima Giseltrudam reginam, dilectam coniugem nostram, cedimus atque donamus in ipsa sancta aecclesia curtem nostram que dicitur Gena, territorio Mutinense, silva iugis numero quingentis coherentes ibi a tribus partibus gaio nostro, qui pertinere videtur de ipsa curte Gena, de quarta vero parte percurrente fluvio qui nominatur Scultenna; ea ratione suprascripta quingenta iugera silve concedimus, ut ab hac die ipse sanctus locus vel tua paternitas omni in tempore securiter dona nostra valeat possidere, qualiter ex nostra iussimus, tradimus atque consignatum esse videtur voluntare. Quatinus ab hodierno die habentes hoc nostrae donationis et cessionis praeceptum securiter atque firmiter ipse sanctus locus valeat possidere; et nullus dux, comes, gastaldius vel actionarius noster contra hoc nostrae donationis et cessionis praeceptum audeat ire quandoque, sed omni in tempore ipse praenominatus sanctus locus vel tua paternitas securiter valeatis possidere. Ex dicto domni regis per Theutpert illustrem referendarium scripsi ego …; feliciter.

CDL III, n. 24.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=3f430894-16bb-4a16-a062-2c40940ff5aa

Brühl la definisce una copia del secolo XI. La pergamena era cucita in un rotolo insieme alle coeve A.2.I e A.3.IX.