Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.10.I
source date: [902 August 7] [Pavia] [X ex - XI in]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri lesu Christi Dei aeterni. Berengarius divina favente clementia rex. Dum locis divino cultui mancipatis ob divine servitutis amorem opem comgruam ferimus, et regum morem decenter implemus et apud Deum profuturum nobis non difidimus. Igitur omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet et futurorum noverit industria, qualiter interventu Hegilulfi episcopi nec non et sacri palacii nostri archicapellani adiit celsitudinem nostram Gottefridus sancte Mutinensis eclesie episcopus, quatenus ob mercedis nostre augmentum quandam terram iuris regni nostri, sitam in loco qui dicitur Quarantula actenus pertinentem de comitatu Regiensi, simul cum piscaria quae simili modo vocatur Quarantula, una cum campo qui vocatur Lunaccla simul cum Vara et Bannuni et alia campora ad eandem piscariam pertinentia cum omnibus eorum adiacenciis et pertinentiis, ripis, aquis, paludihus cum portibus qui vocantur Gardinacula, Monziana, cum ripatico infrante flumen quod dicitur Bundino ex utraque parte ad pedes duodecim cum omni districtio ibidem legaliter cocumque ordine pertinente concederemus pretaxate sancte Mutinensi eclesiae eiusdemque rectoribus per hoc nostre imperialis auctoritatis preceptum in proprietatem. Quorum peticionibus libenter assensum prebentes, hoc serenitatis nostre preceptum fieri decrevimus, per quod prenominate sanctae Mutinensi eclesiae in onore sancti Geminiani dicatae eiusdemque rectoribus eamdem terram iuris regni nostri, sitam in loco qui dicitur Quarantula, actenus pertinentem de comitatu Regiensi, simil cum piscaria que similiter Quarantula vocatur, una cum campo Lunaccla, Vara et Bannuni, Gardinacula et alia campora ad eamdem piscariam pertinentia cum omnibus eorum adiacenciis et pertinenciis, ripis, aquis, paludibus cum portibus qui vocatur Gardinacula, Munziana, cum ripatico intrante flumen quod dicitur Bundino ex utraque parte ad pedes duodecim cum omni districtio ibidem quocumque modo legaliter pertinente, videlicet terris, vineis, silvis, pratis, pascuis, campis, ripis, rupinis, piscariis, paludibus, molendinis, aquarumque decursibus, vel quicquid in eis dici vel nominari potest, totum et ad integrum prescriptae aclesie Mutinensi in onore beati Geminiani confessoris Christi dicatae eiusdemque rectoribus concedimus per hoc nostre imperialis auctoritatis preceptum perpetualiter possidendum, absque ullius contradicione, ut habeat, teneat, possideat et faciat exinde quicquid iustum et congruum esse videtur. Si quis autem contrarius vel temerarius contra hoc nostre auctoritatis preceptum in aliquo violare vel inrumpere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras .LX., medietatem parti palacii nostro et medietatem rectoribus eiusdem sanctae Mutinensis aeclesie in onore sancti Geminiani dicatae. Et ut verius habeatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria roborantes anuli nostri impressione insigniri iussimus. Signum domni Berengarii gloriosissimi regis. Ambrosius ad vicem Hardingi archicancellarii recognovi et subscripsi. Data .VII. id. augustas, anno incarnationis domini nostri lesu Christi DCCCCII, anno vero regni domni Berengarii gloriosissimi regis .XV., per indictionem .v. Actum civitate Papia. in Dei nomine feliciter, amen.

DD B I, n. †VII, pp. 380-381.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=e986b52d-50ae-4bf7-b9fb-1040176799b4