Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.03.VII
source date: [822 February 8] [Aachen (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei et salvatori nostri Iesu Christi. Hludouuicus divina ordinante providentia imperator Augustus. Si petitionibus sacerdotum ac servorum dei divini cultus amore aurem accomodamus, id nobis non solum ad stabilitatem regni nostri, verum etiam ad aeterna praemia facilius adsequenda plurimum pertinere confidimus. Idcirco notum fieri volumus omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae ac nostris praesentibus scilicet et futuris, qualiter vir venerabilis Deusdedit ecclesiae Mutinensis episcopus, quia pro senectute et infirmitate corporis ad nos venire non poterat, misit quendam praesbiterum suum nomine Uuilliharium, per quem nobis suggessit petendo de rebus ad ecclesiam suam pertinentibus, quas reges Langobardorum propter amorem et timorem dei et domini nostri Iesu Christi et sancti Geminiani confessoris eius eidem ecclesiae vel donaverunt vel ab aliis datas confirmaverunt, ut inspectis eorundem regum praeceptis et confirmationibus easdem res sive possessiones ad eandem ecclesiam nostrae auctoritatis praecepto confirmaremus. Cuius petitioni, quia iusta et ratione subnixa videbatur, aurem libenter accomodare et adsensum praebere nobis placuit. Inspectis igitur ac relectis praedictorum regum Langobardorum praeceptis vel confirmationibus conplacuit nobis donationes et concessiones sive confirmationes eorum hoc nostrae auctoritatis praecepto iuxta petitionem memorati episcopi ad eandem ecclesiam confirmare. Id est inprimis confirmationem, quam Cunipertus rex fecit ad ecclesiam sancti Geminiani de villa Puziolo sive tributum vel succidiales atque angarias, quas servi eiusdem sancti Gemianiani ad ipsum casalem laborandum et excolendum habuerunt. Similiter et praeceptum, quod fecit Liutprandus rex ad suprascriptam ecclesiam de servis et aldionibus ad ius ecclesiae sancti Geminiani, pertinentibus et in fine Salectina residentibus in villis, quarum vocabula sunt Galaniticum, Gabellum castellum - cum suis piscariis - quod fuit ab antiquo tempore massa sancti Geminiani. Super quibus et praeceptum Ratgisi regis nobis ostensum est, similiter et Desiderii necnon et praeceptum Hildibrandi regis, quod fecit ad ecclesiam sancti Geminiani propter petitionem Iohannis episcopi de ecclesia sancti Petri intra muros civitas Geminianae, quae nunc Nova vocatur, cum omnibus rebus atque appendicis, quae ad ipsam ecclesiam pertinent vel quod ibi iustae adquaesitum fuerit. Similiter et donationem, quam fecit piae recordationis domnus et genitor noster Karolus imperator de plebe sancti Thomae, quae est posita in Gandaceto iuxta fluvium Lama, cum omnibus sibi pertinentibus sive canonico atque decima. Similiter et donationem, quam fecit domnus et genitor noster Karolus imperator petente Geminiano Mutinense episcopo de molendino prope stratam cum accessione sua sive aquario, qui pertinebat ad curtem regis Civitatis Novae, nec non et res, quas duo Romani homines, Gundoaldus videlicet et Constantinus, et uxores eorum Maria et Agnita ad ecclesiam sancti Geminiani donaverunt, item oratorium sancti Apolenaris in Stagnano, situm intra iudiciariam Montebelliensem, sive oratorium sancti Domnini, constructum prope Cluziam super fluvium Nizianam, necnon et oliveta iuxta muros castri Montebelliensis posita et ad eandem ecclesiam pertinentia. Has res sive possessiones memoratae Mutinensis ecclesiae vel sancti Geminiani iuxta petitionem praedicti viri venerabilis et oratoris nostri Deusdedit episcopi, quas vel reges donaverunt vel confirmaverunt sive alii devoti ac deum timentes homines ad eandem ecclesiam sollemni donatione contulerunt et modo in eiusdem ecclesiae iure tenentur vel inde iniuste ac volenter abstractae sunt, isto nostrae auctoritatis praecepto ad eandem ecclesiam confirmare placuit. Quapropter praecipimus atque iubemus, ut nullus iudex publicus vel comes vel gastaldius sive qualibet potestate praedita persona memoratum episcopum vel successores eius atque ecclesiam sancti Geminiani de suprascriptis rebus ac possessionibus, quas supranominati reges ad eandem ecclesiam confirmaverunt et nos hac nostra auctoritate confirmamus, inquietare aut iniuste pulsare aut aliquid ex his contra rationis ordinem abstrahere aut alienare aut eis calumniam ingerere praesumant, sed liceat eas memoratatae ecclesiae et rectoribus eius sub nostra successorumque nostrorum defensione quieto ordine tenere ac possidere absque cuiuslibet, sicut iam diximus, iniusta contrarietate. Concessimus etiam hoc privilegium memoratae eccleasiae, ut si post decessionem episcoporum ipsius sedis talis in clero inventus fuerit, qui secundum canones episcopatus honorem et officium habere possit, licentiam habeant eligendi inter se. Et ut haec auctoritas firmior habeantur et nostris ac futuris temporibus domino protegente valet inconvulsa manere, mano propria subscripsimus et eam de anulo nostro subter sigillari iussimus - violatorem duobus libris auri obrizi condempnantes - . Signum Hludouuici serenissimi imperatoris. Durandus diaconus ad vicem Fridugisi recognovi et ... Data VI idus Februarias, anno Christo propitio VIIII imperii domni Hludouuici piissimi augusti, indictione XV; actum Aquisgrani palatio regio, in dei nomine feliciter amen.

MGH DD L I, 204.

Manarini 2017.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=2ad9ef28-af4b-4296-8da5-60c8846700a6

Il testo compreso tra trattini è frutto di interpolazione successiva (la prima su rasura) di A, probabilmente di mano del secolo X.