Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.07.XXII
source date: [876 June 12] [Modena]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Imperante domno nostro Karolo Magnus imperator Augustus a Deo coronato, anno Imperii eius primo, die duodecimo de mense iunio, per indictione nona. Placuit adque convenit inter domnus Leudoinus gratia Dei Mutinensis episcopus nec non sed etiam et inter Adelburga Dei ancilla qui fuit coniux Auterami comite ex genere Francorum, ut in Dei nomime ego qui supra Adelburga vel meis heredes resedere et laborare debeamus in terra vel casa seo res sancte Ecclesie Mutinensis, locis ubi dicitur inter Ramo et Fredo nec non et Sicla quod est oratorio Sancti Desiderii de beneficio Horschini et est per mensura ad perticas legitima de pedes duodecim iuges XI, modio I omni in integrum. Ut diximus ipse suprascripte res qualiter superius legitur resedere et laborare debeamus ego qui supra Adelburga quam vel meos heredes ad laborandum, colendum, casa canalibus edificandum, vitis ponendum, pastinandum, propaginandum et excolendum fossatas cavandum, roncandum adque in ibidem edificias faciendum et in omnibus suprascritpis rebus et casis seu et oratorio meliorentur nam non periorentur usque advenientibus continuo annis viginti et nove isti proximi advenientibus. Et pro ipse suprascritpte rebus et casis seu et oratorio vobis dare debeamus in missa sancte Marie, quod est in mense augusti, solidos quinque tantum vobis cui supra Leudoini episcopi vestrique successores quam vel ad missis vestris sine omni tardietate vel neclectum. Et in iudicio patroni stare debeamus ad rectam iusticiam faciendam, et si noluerimus per potestatem nobis pignorare debeatis sine publica autoritate. Penas vero inter nos posuimus, ut si exire aut minare aut aliqua superposita feceritis vel neclectum fecerimus, tam nos suprascripti quamque successoribus aut eredibus nostris et probatum fuerit, tunc promittimus, conponere unus alterius cui culpa inventa fuerit, idest pena nomine in argento solidos XX. Et post pena soluta hos libelli convenientie, sicut superius legitur, in sua permaneat firmitate. Unde duo libelli pari tinore conscripti sunt. Acto Mutina, die, regni et indictione suprascripta, feliciter. Signo manu Adelburge qui hunc libellum fieri rogavi et firmavi. Scripto libello per manum Iohanni presbitero et notario sancte Ecclesie Mutinensis portradito conplevit et dedit.

ChLA 88, n. 19.

Manarini 2017.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=8a88419b-2daa-43c9-b191-e68f0b3b2e9a