Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.07.XXIII
source date: [879 October 27] [Modena]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi. Regnante domno nostro Carlomanno hic in Italia anno tercio, die vigesimo septimo de mense octuber, per indictione terciadecima. Placuit atque convenit inter domnum Leudoinum gratia Dei Mutinensem episcopum nec non sed etiam et inter Ademarum filio quondam Ilderadi ex genere Francorum et Gumperga filia Boniperti sponsa ipsius suprascripti Ademari seu et filiis eius masculini qui de suprascripi de commune amplexu nunc nati vel procreati fuerint tantummodo, ut in Dei nomine vos qui supra Ademarius et Gumperga seu filiis vestris resedere et laborare debeatis in terra vel casas seu oratorio Sancti Apollenari in locis qui dicitur Stagnano, iuris Ecclesie Mutinensis, cum casis massariciis et apenniciis ad easdem curte et oratorio pertinentes in integrum. Seu et concedimus vobis idest omnes res illas, qui recta fiunt livellario nomine per Iohannes qui vocatur Solarino et est ipsa suprascriptas res in casale qui vocatur Bazano et in Ulmido. Nec non et concedimus vobis omnes res illas, qui recta fiunt livellario nomine per heredes quondam Martini qui vocatur Agoni, et est ipsa suprascriptas res in Plagazano et in Albise, omnia in integrum, qualiter superius legitur, cum finibus et lateribus atque coherentia et adiacentia sua et cum omnem iuris super se habentem in integrum. Ut diximus super ipses suprascriptes res et casis seu oratorio qualiter superius legitur resedere et laborare debeatis livellario nomine vos qui supra Ademaro et Gumperga seu suprascriptis heredibus vestris et in ipso suprascripto oratorio luminaria et officio faciendum et in omnibus suprascriptis rebus et casis seu et oratorio meliorare in omnibus debeatis. Et pro ipses suprascriptes res seu oratorio quamque et massaricie qualiter superius legitur censum vel tributum persolvere debeatis, per unoquoque anno in mense martio, in aegentum solidos quinque tantum in arcivo sancte nostre Ecclesie Mutinensis, nobis cui supra Leudoini episcopi meisque successores quam vel ad missis nostris, qui per tempore ibidem ordinati sunt, sene omni tardietate vel neglectum. Pena vero inter nos posuimus, ut si exire aut minare aut aliqua superposita fecerit et non permanserimus ambas partis tam nos suprascriptis quamque successoribus aut heredibus nostri probatum fuerit, tunc promittimus conponere unus alterius, cui culpa inventa fuerit, pena pena nomine in argentos solidos duocenti. Et post pena soluta hos libelli convenientie, sicut superius legitur, in sua permaneat firmitate. Unde duo libelli pari tinore conscripti sunt. Acto Mutina, feliciter. Ego Leudoinus per misericordiam Dei Mutinensis episcopus hunc libellum subscripsi. Ego Peresindus diaconus in hunc libello manu mea subscripsi. Ego Ragimpaldus archipresbiter in hunc libello manu mea subscripsi. Ego Rospertus presbiter in hunc libellum subscripsi. Signo manu Boniverti advocatus sancte Mutinensis Ecclesie teste. Signo + manu Ragimbaldi ex genere Francorum teste. Signo ++ manu manu Faraldi et Marini rogatis testes. Signo + manu Leoderici […] rogatis testes + Scripto libello per mano Iohanni presbitero et notario sancte Mutinensis Ecclesie conplevit et dedit.

ChLA 88, n. 20.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=061ccf7e-f5e0-4571-9194-79eb4f86f205

Il padre di Gumperga, tale Boniperto, potrebbe essere l'omonimo Boniperto avvocato della chiesa modenese che sottoscrive l'atto.