Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.08.XXV
source date: [887 May 5] [Si avanza di un'unità il computo degli anni imperiali di Carlo III,
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini. Regniante domno Kcarrolo gratia Dei imperator hic inn Italia anno septimo, die quinto de mense madio, indicione quinta. Plaquid aque conveni inter Leodoinus episcopus Ecclesie Motenensi nec non sed ecia exs alia parte inter Eliburga ex genere Francorum, una pro consenso Rodoardi viro meo, ut in Dei nominem inter nos commutatione de terra deverimus sicut ad presente die itta et factum est. In primis dedisti vos domnus Leodoinus gratia Dei episcopus da parte suprascripta Ecclesia Motinensi nobis suprascripti iugalibus in cummutationem terra aratoria seo vidata in loco ubi dicitur Fredo, seo prope fluvio Secla. Est prima petiola de terra ad Feredo prope casa Gausareni, abente ipsa suprascripta petiola de terra ad modia septe, est inter adfinis, da manem via de consortis tenente, da meridie Errardo comes abente, de sera via tenente, de subtus semiliter. Secunda petiola de terra est pradiva ibi prope modia dua, sestario uno et tabole tres, est inter adfinis, da manem in Fredo tenente, da meridie terra Sancti Apostolis abente. Tertia petiola de terra est congrego cum tegie et canale super se abente, est prope fluvio Secla ad modia quatuor, sestaria se, tabole quatuor, est terra vineata ad ibi detenente modia trea, sestaria dua, tabole quatuor, quod est inter adfinis, da manem Ragimfredo et Marino abente, da meridie fosa Albana tenente, da sera via publicas tenente, de subtus Marino et Ragimfredo abente. Quarta petiola est terra aratoria ibi prope modia novem, sestaria quartuor, est inter adfinis, da manem Marino abente, da meridie fosa Albana tenente, da sera heredes Rainardi abente, de subtus via publicas tenente. Quinta petiola est terra aratoria prope ipso fluvio Secla modia dua, sestaria trea, tabolem due, est inter adfinis, da manem Marino abente, da meridie heredes Rainardi abente, da sera et de subtus via publicas tenente. Sexta petiola est terra modia dua, sestaria septe, quod est inter adfinis, da manem heredes Rainardi abente, da meridie fosa Albana tenente, da sera heredes Rainardi abente, de subtus via publicas tenente, si quis alis adfini sunt. Quod est tota insimul per suprascripte petiola de terra ad racionem facta modia treginta et quatuor. Et ad invicem recepisti Leudoinus episcopus da nos iamdicti iugalibus ad parte suprascripte ecclesie terra vidata et aratoria seo pradiva in loco ubi dicitur Muniano, prope curte Suavo. Prima petiola de terra est concrego una cum casa et tegia et canale super se abente modia quatuor, sestaria trea, tabole novem, quod inter adfinis, da manem Soido, da meridie Lamperto, da sera terra regi tenente, de subtus heredes Landeverti abente. Secunda petiola, ibi detenente est terra aratoria modia sex, sestaria trea, est inter adfinis da manem heredes Landeverti et parte Sancti Selvestri abente, da meridie Lamberto et parte Sancti Geminiani abente, da sera ipso Soido tenente, de subtus terra Sancti Geminiani heredes Landeverti abente. Tertia petiola est terra vineata ibique prope abente modia quinque et terra semenatura ad se detenente sestaria quatuordicim et tabole spete, est inter adfinis, da menm via publicas tenente, da meridie et de subtus est Soido tenente, da sera heredes Landeverti abente. Quarta petiola de terra est aratoria ibi prope ad modia novem, sestaria sex, tabole octo, est inter adfinis, da manem Gisemundo et alis consortis abente. Quinta petiola de terra aratoria tam similiter ibi prope modia quatuor, sestaria trea, est inter adfinis, da manem heredes Landeverti, da meridie terra regi et Ingevergi ancilla Domini abente, da sera Gisemundo, de subtus Sancti Geminiani abente. Sexta petiola est terra aratoria sestaria quatuor, tabole novem, est inter adfinis, da manem Sancti Geminiani, da meridie Gisemundo, da sera Berengario, de subtus Sancti Selvestris abente. Septima petiola est terra aratoria modia dua, sestario uno, da manem Soido, da meridie terra Sancti Selvestris, da sera et de subtus via publicas tenente. Octava petiola sestaria quinque, tabole quinque, est inter adfinis, da meridie heredes Landeverti, de subtus heredes Gundeverti presbiter abente. Nona petiola de terra aratoria sestaria quindecim, est inter adfinis, da manem Langobardi, de super Pado abente, da meridie fosa Fogoni tennente, de subtus Sancti Selvestris. Decima petiola est terra pradiva, sestaria quatuor, da mane Sancti Geminiani, da sera heredes Aldeverti abente. Unodecima petiola est selva cum frascario super se abente sestaria duodecim, da manem Sancti Geminiani, da sera Sancti Selvestris abente, et si quis alis adfini sunt. Quod sunt ipse suprascripte petiole de terra ad racionem facta modia treginta et novem per singole petiole adinplerem deveamus et est mensurata ipsa suprascripta cummutationem ab ambes partis ad perticas legitima de pedis duodecim. Et super ipsa suprascripta cummutationem ibi fuerunt misi et canonici da parte ipsius Ecclesie Motinensi, ibi fui Isebardo vicemdomino una cum Odelberto presbiter et preposito ipsius Ecclesie Motinensi et Lopicinus et Mauro advocatoris Motinensi Ecclesie una cum canonici de ecclesia beatis Sancti Petri de Civitate Novam, idest Marino et Audeverto adque Iseberto presbiteris et canonici Sancti Petris de Citate Novam seo et una cum bonis hominibus Deo timenti, idest Rodeverto et Ramperto et Rodemundo et Auseramo et Leo nottario et alio Leo, quia isti suprascripti hominibus super ipsa suprascripta cummutationem qualiter superius legitur anbolaverunt, extimaverum ipsa suprascripta cummutationem et diserunt recte eorum parui adesse ad isto die qui meliorem dediserunt siti suprascripti iugalibus ad parte suprascripta ecclesia ampliata adque meliorata est quas ei recepiserunt. Hec omnia predictis capitolis qualiter superius legitur inter nos ambes partis ad invicen tradavimus. Et pena vero ambes partis inter nos posuimus, ut qui de nos suprascripti seo aut subcesoribus vestri aut heredibus nostris si ipsa suprascripta cummutationem et omnes iurem sue super se abente omnique temporem ab omni hominem defensarem. Quod si menime defensarem potuerimus aut contra ac cartola cummutationis causarem aut corumperem voluerimus, tunc conponam idest pena nominem inn argento solidos trescento et pos pena conposita fueri ipsa suprascripta cummutationem qualiter superius legitur in sua permanea firmitatem. Hacto in villa Cornaleto, felliciter. Signa ++ manibus suprascripti iugalibus qui fieri rogaverunt et manus sue posuerunt. Signa ++++ manibus Madreverti et Audeverti et Giselberti et Gaidoni testis. Signa ++ manibus Ragimpaldi et Folceri ex genere Francorum testis. Signa ++ manibus Rodulfi et Ariberti ex genere Francorum testius. (ST) Scripta cartola qualiter superius legitur per manum Natali nottarii pos quam tradicta conplevi et dedi cora testibus … Leo ...bi.

ChLA 88, n. 22.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=79ad915b-f44b-476f-a5aa-95855acc38b1