Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.14.XX
source date: [963 September 12] [San Leo (Rimini)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto divina ordinante clementia imperator augustus. Si nobis devote famulantibus beneficia nostrae clementiae largimur, fideliores eos nobis fore non dubitamus. Quocirca omnium fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit universitas, qualiter nos consultu ac interventu Adelheide dilecte coniugis nostre regnorumque nostrorum consortis per huius nostri precepti paginam proprietario iure concedimus seu donamus Uuidoni venerabili episcopo dilectoque nostro fideli summoque regnorum nostrorum consiliario omnes proprietates vel res que per qualiacumque instrumenta cartarum obvenerunt Uuidoni quondam marchioni seu Conrado qui et Cono dicitur, filiis Berengarii seu Uuille ipsius Berengarii uxoris eorumque matris, tam in comitatu Motinense seu Boloniense, una cum terris agris mansionibus campis pratis pascuis silvis vineis salectis sacionibus aquis aquarumque decursibus molendinis piscationibus venationibus montibus alpibus vallibus planiciebus servis et ancillis mobilibus et inmobilibus rebus, omnia et ex omnibus in integrum pretaxato venerabili episcopo Uuidoni dilectoque nostro fideli donamus atque largimur et ex nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus, ut iure proprietario habeat teneat firmiterque possideat habeatque potestatem tenendi donandi vendendi commutandi pro anima iudicandi vel quicquid eius animus exinde decreverit faciendi, omnium contradictione remota; et si de ipsis adquisitio[ni]bus infra comitatum Regiensem invenire poterit, in hac nostra donatione permaneat. Concedimus etiam ut in qualicumque persona de ipsis instrumentis cartarum invenire poterit et reddere noluerit, aut sacramento firmet quod ipsas firmitates non habuisset, aut centum mancosos auri componat. Precipientes denique iubemus ut, si illi necesse fuerit, a comite seu nostro misso vel a reliquis exactoribus rei publice inquisitio ei concedatur ac si de rebus iuris regni nostri, per quam inquisitionem ipse predictus episcopus ipsas res adquirere possit. Si quis igitur huius nostre auctoritatis seu donationis preceptum infringere vel violare temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras triginta, medietatem kamere nostre et medietatem prefato episcopo Uuidone vel cui ipse dederit aut hab[ere] statuerit. Quod ut verius credatur et diligentius ab [omn]ibus observetur, iussimus inde hoc presens preceptum conscribi, manu propria roborantes anulo nostro in calce sigillari iussimus. Signum domni Ottonis magni et invictissimi (M.) imperatoris augusti. Liutgerius cancellarius advicem Uuidonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi.

MGH D O I, n. 260, pp. 370-371.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=eae8f7b2-12b5-4dfa-b17c-c65aebc22301; per la copia https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=c66247c9-50f7-4efa-a82d-a646c8cc4c91

Il medesimo archivio conserva anche una copia semplice del secolo XIV.