Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.15.XXIII
source date: [970 March 22] [Ferrara]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto dei miseratione imperator augustus. Si sanctis et venerabilibus locis digna conferimus munera, anime nostre proficuum esse minime ambigimus. Quocirca omnium fidelium sanctae dei aecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat universitas, qualiter pro dei amore animeque nostrae remedio atque interventu ac peticione dilecte coniunge nostrae Adelegide per hanc nostri precepti auctoritatem concedimus donamus atque largimur et offerimus aecclesiae beati Geminiani Motinensis episcopii cui preest vir venerabilis Ildeprandus episcopus nosterque dilectus fidelis, omnae districtum ab castrum Ciuis noue, deinde Aqualonga et exinde in Siccla, toloneum quoque et curaturam nec non et retdibicionem ipsius ripe et ligaturam navium et quicquid pars publica inibi habere et exigere potest usque in fluvio Padi tam infra aquam quam extra, quatinus pretaxatus Ildeprandus presul ipsius aecclesiae [vicari]us suique successores ad partem eiusdem aecclesiae habeant in perpetuum teneant firmiterque possideant. Precipientes itaque iubemus ut nullus dux marchio comes vicecomes scudassio seu quelibet regni nostri magna parvaque persona prelibatam aecclesiam Motinensis episcopii suumque vicarium Ildeprandum presulem eiusque successores de iam prenominatis rebus et locis inquiaetare molestare infrangere aut disvestire presumat, sed in tranquilla quiaete cuncta, sicut a nobis largita sunt et confirmata, perpetuo inviolata maneant et consistant, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur, quod futuri non credimus, diabolica accensus protervia contra hoc nostrum preceptum ire temptaverit aut infrangere presumpserit, anathematis vinculo innodetur et cum Iuda et Saphyra in aterno incendio habeat portionem; insuper sciat se cumpositurum auri obtimi libras centum, medietatem kamere nostrae et medietatem pretaxate aecclesiae et Ildeprandi episcopi suisque successoribus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manus propriis roborantes anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum serenissimi Ottonis (MF.) imperatoris augusti. Ambrosius cancellarius advicem domni Huberti episcopi et archikancellarii recognovi et subscripsi. Data XI. kal. april. anno dominicae incarnacionis DCCCCLXX, imperii vero domni Ottonis piissimi cesaris VIIII, indictione XIII; actum Ferariae; in dei nomine feliciter amen.

MGH D O I, n. 390, pp. 531-532.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=eb402747-5e2b-4577-80ab-dd2b9047bdee